Зошто голем број жени добиваат вишок килограми во текот на бременоста?

31 јули, 2020
дфсфсфдф

Ако изговорот ви е дека „јадете за двајца“ за време на бременоста, треба да најдете друг. Една нова студија во списанието Акушерство и гинекологија откри дека скоро половина од жените добиваат премногу килограми за време на бременоста, што може да доведе до здравствени проблеми и за мајката и за бебето. „Кога жената за време на бременоста добива премногу тежина, ризикот од прекумерна тежина за бебето се зголемува, што може да доведе до проблеми со дебелината во детството, но исто така го зголемува ризикот од компликации за време на породувањето, како што е перинеална руптура, прекумерно крварење и можен царски рез“. , објаснува епидемиологот Андреа Шарма, додавајќи: „Честопати на мајката може да биде потешко да изгуби тежина по породувањето, а со тоа има поголем ризик по здравјето“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi