Зошто некои луѓе побавно се опоравуваат од последиците на Корона вирусот?

28 октомври, 2020
грип

За повеќето луѓе, Ковид-19 е кратка и лесна болест, но некои се борат со последиците со месеци, вклучувајќи замор, кашлица, болка во градите и отежнато дишење.

Состојбата позната како „долг ковид“ има ослабувачки ефект врз животот на луѓето и искуствата на оние кои го преживеале Корона вирусот остануваат задишани и уморни со недели по закрепнувањето по кратка прошетка. Неодамна, Андреја Жељковиќ (52), директорката на Основното училиште во Карловац, ја сподели својата приказна за симптомите на корона вирус со јавноста. .

Има многу слични искуства и загрижувачки е што не само на пациентите кои биле подложени на болничко лекување, туку и на оние со релативно благи симптоми им треба многу време да се опорават. Студијата спроведена на 143 лица во најголемата римска болница ги следела болничките пациенти откако биле отпуштени. Утврдено е дека 87 проценти имале барем еден симптом скоро два месеци подоцна, а повеќе од половина сè уште се чувствуваат уморно.

Според извори на универзитетот „Агостино Гемели“, петте најчести симптоми што ги доживеале луѓето кои страдале од Ковид-19 по излегувањето од болницата се: замор, отежнато дишење, болки во зглобовите, болка во градите, кашлица. Професорот Крис Брајтлинг од Универзитетот во Лестер и главен научник во проектот PHOSP-Covid кој го следи закрепнувањето на луѓето, верува дека оние кои развиле пневмонија може да имаат повеќе проблеми поради оштетување на белите дробови.


Како Корона вирусот предизвикува симптомите да траат долго? “Има многу идеи, но нема дефинитивни одговори. Можеби вирусот е отстранет од поголемиот дел од телото, но сепак останува во некои мали џебови. Ако има подолга дијареја, вирусот може да се најде во цревата; ако има губење на мирис, вирусот е во нервите”. , вели проф.

Тим Спектор на Кингс колеџот во Лондон. Корона вирусот може директно да зарази широк спектар на клетки во телото и да предизвика хиперактивен имунолошки одговор што исто така предизвикува штета низ целото тело. Една од претпоставките е дека имунитетниот систем не се нормализира по Ковид и дека тоа е причина за лошо здравје. Инфекцијата исто така може да го промени начинот на функционирање на органите. Ова е најочигледно во белите дробови, ако останат лузни, како што беше случај со заразените со Сарс или Мерс.

Но, Ковид исто така може да го промени метаболизмот. Имаше случаи кога луѓето се бореа да го контролираат нивото на шеќер во крвта откако развија дијабетес како резултат на Ковид-19, а Сарс доведе до промени во начинот на кој телото ги обработува мастите најмалку 12 години. Постојат рани знаци на промени во структурата на мозокот, но тие сè уште се испитуваат. Ковид-19 има и чуден ефект врз крвта, вклучително и абнормално згрутчување. Но, бидејќи вирусот е нов, тешко е да се заклучи.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum