Жените ги губат најдобрите години од животот обидувајќи се да ги променат овие 8 работи кај мажите: Ова е невозможна мисија!

7 ноември, 2020
232797_shutterstock-1296083434_ls

Откажете се на самиот почеток – или од тој партнер, или од напорот да ги промените овие работи

Клучот за стабилни и успешни врски е да го прифатите вашиот партнер таков каков што е, со додавање на многу искрена комуникација и одржување на ментална и физичка интимност. Од друга страна, обидите за промена на вашиот партнер и разочарување поради неуспех честопати се виновникот за раскинување на врските, па дури и за браковите.

Бидете свесни дека никогаш нема да ги промените овие 8 работи кај мажот!

1. Проблеми со зависност

Статистичките податоци покажуваат дека бројот на излекувани зависници (без разлика дали се од алкохол, дрога, коцкање и сл.) Е многу мал – за жал, помалку од 10% од луѓето успеваат да се држат настрана од нивната зависност на долг рок. Луѓето кои веруваат дека нивниот партнер ќе ги напушти поради нив, обично грешат. Тие можат да послужат како поддршка, но крајниот резултат зависи целосно од самиот зависник.

2. Клучни карактерни црти

Не само што некои карактерни црти се вродени и постојани во човечките животи, туку повеќето карактеристики на личноста се неповратно формирани до 18-годишна возраст. Ова не значи дека некои промени не можат да се случат, но тие не се драстични и првенствено зависат од искуството на поединецот. Неодамнешна студија од Универзитетот Харвард покажа дека до 30-та година од животот, нашата личност е скоро „извајана“.

3. Нивната врска со семејството

Без разлика дали вашиот партнер е мамин син или некој од оние кои речиси воопшто не ги доживуваат своите родители, не сметајте на фактот дека можете да влијаете на промената во врската што се градеше со текот на годините, има своја динамика и зависи од двете страни што ја создадоа. Се разбира, на партнерот може да му се покажат некои подобри начини за решавање на проблемот, помирен пристап, поголемо внимание или повеќе одвојување – но основниот став и односот на родителите кон своето дете и обратно – не се менува.

4. Хоби во кое уживаат

Без разлика дали станува збор за возење мотор, вежбање, читање книги, играње игри или градинарство – она ​​што некој го сака и му дава големо задоволство не е нешто од што лесно ќе се откажат. Од друга страна, ако треба да се откаже од тоа под присила, ќе има фрустрација, тага и работи што ја уништуваат врската – затоа е најдобро да пронајдете партнер со кој споделуваме хоби или барем да ги толерираме без никакви проблеми.

5. Религиозни верувања

Вашиот партнер е атеист, а вие сте религиозни или обратно? Системот на верување е нешто што е формирано во раното детство и е основа на карактерот, како и основата на одликите на личноста, а барањето за промена на овие ставови е лицемерно, неоправдано, дури и грубо – вели дека навистина не го сакаме нашиот партнер како што е тој.

6. Став кон измама

Ако вашиот партнер има минато во кое изневерувал, има големи шанси да продолжи да го прави и во иднина, бидејќи таквото однесување е одраз на неговиот став кон прељубата. Единственото нешто што може да даде надеж е причина за изневерување – ако таа причина нема да се повтори во вашата врска, тогаш не мора да ја предвиди иднината.

7. Начин на комуникација

Секој има свој начин на комуникација и тоа е нешто што потсвесно доаѓа од нашата личност. Веќе во првите љубовни расправии лесно може да се забележи дали стиловите на комуникација се поврзани, односно дали луѓето се во можност да ги соопштат своите проблеми, што е клучот за нивно решавање. Ако еден од партнерите е комуникатор кој казнува со тишина или се обидува да доминира со извикот, не сметајте дека ова може да се промени.

8. Либидо

Во почетните фази на врската, сите парови имаат почест секс, што е под влијание на хормони, новина и желба. Со текот на времето, тоа нужно влегува во рутина, и само го открива вистинското либидо на една личност – додека некој може да сака секс секој ден, друг можеби еднаш неделно. Доколку разликите се големи помеѓу либидото на партнерите, мали се шансите да се постигне заеднички соодветен договор, а големи се шансите врската да „пропадне“ на сексуално ниво.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi