Зошто некои жени можат сами да доживеат оргазам, но не и со партнер

9 ноември, 2020
Screenshot_4

Подлабоко нуркање во психата може да открие неколку причини зошто жената може да има проблеми кога станува збор за постигнување оргазам со партнерот, но нема проблем при мастурбирање.

Една од најнеблагодарните загатки во животот со кои се соочуваат жените сигурно се оргазмите. Дали има разлика помеѓу вагинален, клиторичен и мешан оргазам, има ли оргазам што се постигнува само со поместување на стимулацијата на колковите? Има многу прашања…

Споделувањето оргазмичко задоволство со партнерот може да биде еротско искуство, и иако за некои чинот на секс не е крајната суштина за постигнување оргазам, туку чисто сензуално дружење, жените кои не можат да го постигнат тоа понекогаш се збунети и фрустрирани, пренесува Poosh.

Но, постојат неколку причини зошто жената може да има проблеми кога станува збор за постигнување оргазам со партнер, но нема проблеми при мастурбација, а некои од нив се:

Проблеми со довербата

Да им верувате на луѓето не е секогаш лесно, дури и кога сакате. Потребно е време за некој да се запознае, па дури и кога ќе се запознаете, потребно е време за да се развие довербата. На крајот на краиштата, сè се сведува на безбедноста, а ако не сте сигурни каде „стоите“ со вашиот партнер или немате доволно информации за него за да го знаете одговорот на некои прашања, достигнувањето на вистинското ниво на доверба што ви треба може да трае долго.

Ако сте биле повредени, изневерени или измамени во минатото, старите рани можат да ја уништат вашата способност да верувате повторно. Воведувањето друга личност во вашата зона на сексуално задоволство претставува ризик, физички, сексуално и емоционално, а кога станува збор за доверба, вашето тело можеби нема да може целосно да се релаксира.

Проблеми со интимноста

За некои жени, блискоста е лесна. Уживаат во тоа, отворени се и ја бараат. Но, за други, тоа може да претставува чувство на задушеност, вознемиреност и губење на контролата. Споделувањето на кој било аспект од себе не е лесен подвиг. Да си дозволите да замислите да коегзистирате со друга личност е огромно чувство за некои, додека за други тоа е само честа пречка кога станува збор за оргазам, вели докторката и овластена сексуална терапевтка Кејт Балестриери за Poosh.

Дали сакате да имате контрола над многу работи?

Кога жената се бори со контролата, таа се бори со препуштањето. Можеби се чувствувавте немоќни во минатото или се чувствувавте маргинализирани на некој начин. Растењето во средина каде што контролата значеше преживување и предавање значеше опасност или повреда може да влее страв од предавање што го оневозможува релаксирањето со партнерот.

За да доживее оргазам, мажот мора да биде подготвен да се препушти на контракции, емоции, задоволство. Можете лесно да го направите ова кога сте сами, знаете како се движите и што ви се допаѓа, но кога има друга личност, партнер, на сцената се појавуваат непознати променливи, што може да ве охрабри на внатрешна потреба за будност и контрола.

Недостаток на знаење за сексуалните вештини

Сексуалната наивност или недостаток на знаење за сексуалните вештини, не треба да ве срамат; никој не се раѓа како „секс-перту“. Ако се чувствувате несигурни за тоа што го сакате или имате партнер кој не е толку јасен кога станува збор за претпочитање на работи поврзани со секс, постои многу едноставен начин како да го „поправите“.

Секое тело е различно, и за жал, прецизното сексуално образование не е секогаш достапно. Понекогаш луѓето имаат многу малку увид во тоа што го прави партнерот среќен, но после тоа тие престануваат да истражуваат. Клучот е дека ако не сте сигурни што сака вашиот партнер – прашајте го, ако не сте сигурни дека го разбирате тоа – едуцирајте се, и со цел вашиот партнер да знае што сакате – комуникацијата е важна.

Чувствувате одредена доза на срам поради чинот на секс

Од сексот не треба да се срами. Но, без оглед на тоа, многу луѓе, особено жените, добиваат пораки во текот на целиот живот дека сексот е срамен или дека секси изгледот е срамен. Овие пораки можат многу да им отежнат на жените да се поврзат на здрав начин со својата сексуалност од страв да не бидат лоши или да бидат перцепирани како „валкани“.

Честопати срамот може да биде вграден во сексуалниот идентитет на жената. Ако е така, мастурбацијата честопати не создава проблем затоа што жената е сама, но кога на равенката ќе се додаде партнер, друга личност, друг пар очи што во моментот може да изгледаат како илјада, може да предизвика чувство на срам. може да предизвика понатамошни расправии, расправии и проблеми за кои, повторуваме, може да ги решите само преку искрена комуникација, пренесува Poosh.

Неефикасна комуникација

Кога жената не е во можност или не сака да комуницира со својот партнер за нивните потреби, многу е предизвикувачки да се постави сцената, односно да се започне со предигра за секс, задоволство и на крај оргазам. Се разбира, понекогаш може да биде непријатно да се зборува за секс. Можеби не сакате да ги повредите чувствата на вашиот партнер. Тоа е љубезно, но нема да ви помогне да го запалите огнот што ви треба за да го преминете работ и да достигнете оргазам. Секоја личност ја дели одговорноста за својот оргазам, а разговорот за тоа понекогаш е најдобриот начин да се приближите до оргазмот и едни со други.

Траума од минатото

Кога некој доживеал траума, последиците може да бидат краткорочни или долгорочни. Траума за која одбивате да размислувате и за која не сакате да зборувате може да резултира со некои од споменатите проблеми погоре, како што се потешкотии со ранливоста и интимноста и довербата, особено ако траумата била сексуална или поврзана со предавство.

Одбивањето да се справите со траумата може да доведе до меѓучовечка дисоцијација, страв и ниска самодоверба, сето тоа може да спречи оргазам. Многу жени со минати трауми се чувствуваат одделени од своите тела, што исто така може да го отежне целосното задоволство за време на сексот, вели Балестриери.

Анксиозност поврзана со изгледот или обликот на телото

Лошата слика за себе или лошата слика за себе може да се мешаат во сексуалното искуство на секоја жена со партнер. Загриженоста за изгледот, без разлика дали недостатоците се вистински или имагинарни, може да биде гласна во главата на жената кога друго лице е присутно во истата просторија, особено онаа со која сочувствувате.

Важно е да запомните дека не сте сами, без оглед на причината да не доживеете оргазам, тоа не е важно. Вие не сте сами и постојат многу начини да стапите во контакт со својата сексуалност на други начини. Работата со сексуален терапевт или тренер за сексуално здравје може да биде одличен почеток за да ви помогнеме да ја разберете вашата ментална и физичка врска, заклучува Балестриери.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi