Зошто некој добива рак а некој не: 5 причини кои го зголемуваат ризикот за генетска грешка која води до карцином

22 октомври, 2020
zasto_neko_dobije_rak_a_neko_ne_5_stvari_koji_definitivno_povecavaju_rizik_genetske_greske_koja_vodi_do_karcinoma_862081130

Генетска грешка, нетолеранција на стрес, пушење или лоша среќа? Работите се подлабоки од тоа, велат научниците кои тврдат дека секој има предиспозиција за рак, но тоа ќе се појави само кај некои! Научниците се почесто го поставуваат прашањето зошто сите немаме рак или зошто само некои заболуваат од тоа?

Може да се каже дека нашиот организам е буквално „преплавен“ со смрт. Коса, нокти, надворешен слој на кожата – сето ова се мртви работи што ги губиме, ги отфрламе и исчезнуваат секоја недела – околу 80 проценти од внатрешните честички што сјаат на сонцето се всушност мртви човечки клетки на кожата.

Клетките на организмот се многу активни и зафатени се делат милион пати секој ден. Тоа е фасцинантен процес на репликација на инструкциите – ДНК за секоја ќерка-клетка бара копирање на идентичен ланец од три милијарди нуклеотиди. Во сето ова, сепак, нашите тела не се совршени. Секој пат кога ќе се подели клетката, ензимите вклучени во синтезата прават просечно околу 120 000 грешки.

Многу или малку, тоа е целосно ирелевантно, сè додека не се случи клучна грешка што делува како активирач на рак поради абнормална функција на клетките, раст и континуирано удвојување. Таквата клетка ги игнорира сигналите што и кажуваат дека треба да запре и истовремено го стимулира телото да го снабдува со крв за да расте уште повеќе.

Тогаш таквата клетка се множи бесконечно, односно ракот се шири низ целото тело. Секако, клучно е и за каков вид на рак, односно грешка станува збор, бидејќи за некои е побрз, а за други е побавен – вкупно има дури 200 различни.


Науката сè уште нема одговор на прашањето за точната причина за рак.

– Не знаеме зошто ќелијата почнува да се дели без никаква контрола и кој е механизмот што иницира такви промени. Не можеме да го знаеме тој почетен фактор. Но, знаеме што се смета за најчеста причина за болеста и тие започнуваат од факторите во целиот наш живот и околина – објаснува Прим. г-дин Џерка Елјуга, онколог и радиолог.

Во принцип, постојат пет од нив кои се неприкосновени причини за мутации, а со тоа и рак.

Претерано сончање, особено во помлада возраст

Пушење

Дебелина

Хормонски терапии / изложеност на зрачење

Потрошувачка на преработена храна / внесување на премалку влакна

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum