„БЕВ АНКСИОЗНА, ФОКУСИРАНА НА НОВАК И НЕГОВИТЕ ПОТРЕБИ“: Исповед на Јелена Ѓоковиќ – зошто го сметала сопругот за себичен

10 јуни, 2021
Jelena-Djokovic-0614720501

Јелена Ѓоковиќ, сопругата на првиот светски тенисер Новак Ѓоковиќ, во новото интервју за списанието Стори зборуваше за нејзините стравови и фрустрации и за животот на познатиот тенисер. Таа истакна дека некое време и пречело фактот што јавноста ја доживува само како сопруга на тенисер и дека нејзините напори и успеси не излегуваат во прв план.

„Секоја пречка со која се соочуваме нè зајакнува. Ние сме страствени, поради што постојат разлики. Јас во моментов сум посветена на мајчинството и го забавувам темпото се додека тој не сака да биде активен. Тој сака да патува, да прави сé и јас тогаш го предупредувам дека имаме две деца и дека мора да се прилагодиме на нив “, изјави Јелена Ѓоковиќ.

„Не сакам да правам работи затоа што мислам дека треба да ги направам и немам избор. Сега знам дека имам избор. Работам на моето тело затоа што сакам да имам енергија да живеам со смеа и смисла “, додаде таа.

novak djokovic, jelena djokovic

„За Новак научив дека тој е одличен во грижата за себе. Порано мислев дека е себично, и сега сфаќам дека не е, дека сите треба да го сториме тоа. Уште учам како да се грижам за себе. Само кога ќе се грижиме за себе, имаме што да им понудиме на другите “, рече Јелена за споменатите медиуми.

Сопругата на првиот светски тенисер, по факултетот во Италија, заврши магистерска диплома и докторираше за менаџмент во Монако. Таа, исто така, во интервјуто истакна дека некое време се натпреварувала со Новак.

„Ќе биде храбро од мене да го кажам ова пред милиони, но се обидов да се натпреварувам со Ноле. Мислев дека не добивам доволно признание колку што заслужував без мојата работа да се гледа бидејќи сето тоа се одвива во позадина. Сè што направив беше невидливо. Жените немаат простор да зборуваат, да се покажуваат и постои стереотип за жените спортистки, како треба да изгледаат и да се однесуваат. Порано ме повредуваше што ме препознаваа само како негова сопруга, сега го носам со гордост“, рече таа. Како што вели, целата своја енергија ја посветила на воспитување деца.

„Ја вложив сета своја моќ да ги пораснам двајцата. Јас сум посветена на најмалите и им се давам целосно на нив. А Ноле ми е како дете, бара многу внимание. Имам полни раце работа, мислам дека повеќе не ми треба. Го разбирам Новак, тој многу пропушти од растењето деца и претпоставувам дека ќе посака уште едно кога ќе ја заврши кариерата. Нема да кажам „не“ ако животот ни донесе, но ќе кажам дека мојот избор би бил „не“, рече Јелена.

jelena djokovic, novak djokovic

„Бев анксиозна, ме уништи мене, мојата слика за себе. Мислев дека сум супер жена, дека можам да одговорам на сите потреби на мојот сопруг и деца, а потоа морав да се соочам со моите стравови. И имам среќа што се случи затоа што се разбудив и сфатив дека морам да се посветам “, објасни таа во интервју за„ Стори “.

„Бев фокусирана на Ноле и неговите потреби. Потоа следува период на фрустрација, кога ќе сфатите дека вашите потреби не се исполнети. Не можев да ја насочам фрустрацијата кон него, бидејќи не е тој виновен, јас сум виновна и беше мој избор да му се посветам нему. Потоа дојде Стефан, кој целосно ме потресе и благодарение на него, сфатив дека мора да се гри„Нжам за себе, бидејќи за да бидам добра мајка, морам да бидам добро “, рече таа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi