БИЛА ЛЕГЕНДА НА ЈУГОСЛОВЕНСКИОТ СПОРТ, ВО ИНДУЦИРАНА КОМА СЕ НАОЃАЛА ОД ЈАНУАРИ: Почина познатата Вера Николиќ

29 јуни, 2021
2624695_profimedia0209956523_ls

Светската и европска рекордерка во атлетика, легендарната Вера Николиќ, почина на 72-годишна возраст.

На крајот на јануари, Вера доживеа мозочен удар, пукната аневризма и после тоа беше во индуцирана кома.

Вера Николиќ е родена во 1948 година во Грабовица, а во 1966 година е прогласена за најдобра спортистка во Југославија, и четири пати за најдобра спортистка.

foto: Profimedia

Таа беше единствената српска сениорска светска рекордерка во атлетика, своевремено двоен европски шампион на 800 метри.

Таа го „држеше“ светскиот рекорд на 800 метри три години од 1968 до 1971 година.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi