Дино Мерлин, пред успехот и славата, работел ТРЕТА смена во фабрика: Го открил сопругот на Ханка Палдум – „Кој знае што ќе беше со мене“

20 март, 2021
Screenshot_3

Тогаш успеал да собере пари за пет песни, но тоа не било доволно за албум.

Пејачот Дино Мерлин денес е најпознат босански кантавтор и една од најголемите музички sвезди во поранешна Југославија, но тоа не било секогаш така и патот до успехот не бил лесен.

Тој немал поддршка од родителите и околината во намерата да пишува, компонира и пее, па затоа за него снимањето на првиот запис бил сон за кој сонувал долго време.

Работел тешка физичка работа каде и да било потребно, а во фабриката за леаи „Vogošća“, каде што бил склошуван легендарниот „Голф 1“, тој ја работел третата смена. Благодарение на неговата упорност и напорна работа, успеал да собере пари за снимање на песните, вкупно пет. Сепак, тоа не било доволно за цел албум, а издавачката куќа не гледала никаков потенцијал во него, па соработката пропаднала.

Потоа се нашол пред бездна, помислил дека сè е изгубено и бил на работ да се откаже од својата цел. Додека во една пригода во студиото во Скендерија не го слушна продуцентот Мурафид Бркиќ, сопругот на Ханка Палдум.

Воодушевен од својот талент, тој веднаш го поканил во својата куќа, ѝ рекол на Ханка да им донесе ракија и му соопштил на Дино дека неговото прво ЦД ќе биде отпечатено во тираж од 50 000 примероци. Во една прилика Мерлин зборуваше за тоа, но тој не го знаеше одговорот на прашањето што би се случило ако таа кобна ноќ не го сретнеше Мурафид.

„Кој знае… Можеби би продолжил да работам во фабриката за лежаи. Секако не би, бидејќи ова е уште една во низата фабрики уништени од небрежноста на владата и државата. Не размислувам премногу за тоа, но не затоа што мојот живот пред музиката сакам да го заборавам. Во мојот живот, како и во вашиот живот, постојат моменти кои се помалку драги, за кои би сакале нашето животно искуство да биде посиромашно, но јас не би ги менувал или заборавил, бидејќи секој момент ме натера да бидам таков каков што сум денес “, изјави славниот пејач.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi