ОВАА ПЕСНА НА ПЛАВИ ОРКЕСТАР БИЛА ЗАБРАНЕТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Таа песна ја напишав пијан, нема логика…

12 октомври, 2021
260363_bolje-biti-pijan-nego-star_ls

Кога некој ќе го спомене бендот Plavi orkestar, сетете се на песната „Bolje biti pijan nego star“. Хитот што се слушна низ целиот регион беше создаден во 1985 година, но не им се допадна на сите.

Некогаш, дури и беше забрането да се пушта таа песна, сето тоа благодарение на навредените пензионери од Нови Сад.

“Никогаш не бев лут кога некој ќе даде лоша рецензија за нас. Згора на тоа, Здружението на пензионери на поранешна Југославија од Нови Сад еднаш започна иницијатива да не забрани како група поради песната” Bolje biti pijan nego star”.

„Работата стигна дури и до јавниот обвинител и емитувањето на таа песна беше забрането. Потоа имавме турнеја по Југославија, комуналните работници мораа да лепат бела лента преку веќе залепените плакати низ целата земја, бидејќи турнејата се викаше „Bolje biti pijan nego star“, рече поранешниот фронтмен на групата, Саша Лосиќ Лоса.

Освен таа забрана и навремената соработка со пејачката на народна музика Нада Обриќ, која доби негативна реклама, Сараевскиот Plavi orkestar не беше познат по скандали. Така е и денес.

“Мислам дека ако не сакате да бидете во центарот на вниманието на јавноста, новинарите ќе ве остават. Кога ќе погледнете малку поблиску, луѓето всушност сакаат да се појават во медиумите и да се зборува за нив на одреден начин. Луѓето сакаат нешто привлечно.“ смета Лоша.

Постои и голема нелогичност во песната, што самиот Саша Лосиќ ја призна пред неколку години.

На почетокот на песната, Лоша пее „Жал ми е што бевме само добри пријатели“, додека во рефренот работите се менуваат, па тој пее „Виното не знае дека порано бевме среќна двојка“.

Пред неколку години, Лоша призна дека ја напишал песната пијан и дека дури по 25 години ја сфатил нелогичноста.

“Се фаќам во размислување, ја пеам 25 години и никогаш не го забележав тоа. И тогаш почнав да ги разгледувам песните и видов дека половина се потполно ирационални.“

„Зборовите немаат врска едни со други, нема дејствија, немаат логика. И на луѓето не им е грижа “, коментира Лоша низ смеа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris