ПОВТОРНО ПОКАЖА ДЕКА Е НАЈГОЛЕМ Серија „Кафана на Балканот“ за животот на Аца Лукас наскоро ќе започне да се снима, Саша Мирковиќ и Вања Булиќ потпишаа договор (ФОТО)

16 јули, 2021
Screenshot 2021-07-16 193652

Серијата ќе има 12 епизоди, а снимањето треба да започне кон средината на септември

На есен ќе започне снимањето на серијата за животот на Аца Лукас „Кафана на Балканот“, која ќе се снима според неговата автобиографска книга „Ова сум јас“. Една од главните улоги ќе му припадне на Лукас, кој ќе се игра сам, а неговиот татко Вуксан Вуксановиќ ќе го игра Мима Караџиќ.

Иако корона вирусот влијаеше на работата на поп-уметниците, се чини дека Лукас никогаш немал повеќе проекти отколку во овој период. На почетокот на годината излезе неговиот нов албум, кој и го даде на својата публика со цел малку да се релаксира за време на корона вирусот. Пред неколку недели, Аца ја промовираше својата книга.

Серијата ќе го опфати целиот негов живот, таткото во серијата ќе го игра Мима Караџиќ, додека како гостинска улога ќе игра Кристина Кија Коцкар. Серијата ќе има 12 епизоди, а снимањето треба да започне кон средината на септември.

Пријателот и менаџер на пејачкот Саша Мирковиќ денес потпиша договор со сценаристот Вања Булиќ за снимање на серијата.

– Вистина е за серијата, рано е да се зборува за актерите, кастингот ќе биде во средината на август. Не би лицитирал со имиња бидејќи сè уште не сум договорил сè со Аца и Вања Булиќ, кои го пишуваат сценариото – ни рече Мирковиќ. Шпекулациите дека Аца ќе се интерпретира себеси во серијата започнаа кога еднаш им рече на медиумите дека ретко кој може да го игра и дека тоа ќе го направи најдобросам  – изјави Мирковиќ за медиумите.