Шокантни проштални пораки од познатите за Ѓорѓе Балашевиќ: „Легендо, многу е тешко…“

19 февруари, 2021
djordje-balasevicc-milos-bikovic-anastasija-raznatovic-jelena-karleusa-460x0

Легендарниот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ почина денес, на 19 февруари, на 68-годишна возраст, а славните се неутешни по смртта на еден од најголемите уметници, а на социјалните мрежи со шокантни соопштенија се збогуваат од Балашевиќ.

-И еве, зимски ден, како да е создаден да тагува, но не дозволувам да ми дојде, денес никако, ни подобро денес. Ние, поетите, имаме свои трикови, тагата е за стиховите, а радоста за најблиските – напиша актерот Милан Мариќ.

-Ако знаев нечии стихови до последната буква, тогаш тие беа твоите. Голем шмекеру, многу е тешко, почивај во мир, драг Џоле – напиша актерката Лидија Вукичевиќ.

Голем легендарец… Луѓето како тебе не умираат – напиша пејачката Јелена Карлеуша на социјалната мрежа Инстаграм.

Актерот Милош Биковиќ од Балашевиќ се прости од својата фотографија од концертот, со која додаде емотикон на скршено срце.

-Збогум, легендо! – напиша пејачката Анастасија Ражнатовиќ и додаде емотикон на скршено срце.

„Оставете ги чашите и бокалите, би го скршил светот од шега, само случајно да е направен од стакло…“ Ѓорѓе Балашевиќ – напиша актерката Јелисавета Орасанин.

-Џоле заминува тивко и без поздрави… Не знам како да се збогувам од Ѓорѓе Балашевиќ и не знам ни што се зборува кога ќе замине Ѓорѓе Балашевиќ… Џоле, кога ќе заминеш со толку многу песни зад тебе , едноставно не си заминал никогаш… Нека ти биде лесна земјата и почивај во мир, драг Џоле – напиша Владо Георгиев на Твитер.

-Мојот пријател, духот на мојот град, поет, човек. Некои само би го нарекле тага. Еден Д-мол за тебе, Џоле мој – напиша пејачката Дара Бубамара.

-Бев многу тажен кога дознав дека Џоле починал. Јас и тој бевме пријатели, не знам ни колку јавноста беше запознаена со тоа. Знаев дека има билатерална пневмонија и дека не сака веднаш да оди на лекување. На крајот ситуацијата се влоши. Тој замина многу рано, жал ми е што е така, но ние не му судиме. Нему слава засекогаш! – рече Мирослав Илиќ.

Пејачот Слободан Радановиќ се прости од Балашевиќ со фотографија од него, легендарниот кантавтор, како и неговиот син Ѓорѓе.

Да потсетиме, Ѓорѓе Блашевиќ почина денес, 19 февруари, на Клиниката за инфективни болести во Нови Сад, каде претходните денови се лекуваше од пневмонија.

Ѓорѓе Балашевиќ е роден на 11 мај 1953 година во Нови Сад. Тој беше член на групите Жетва и Ран мраз, а во 1982 година ја започна својата соло кариера. Има издадено вкупно 12 албуми.

Има глумено во неколку телевизиски серии, за кои пишува и музика. Синглот „Сметај на нас“, од периодот кога тој беше член на Раниот мраз, постигна голема популарност во социјалистичка Југославија и остана популарен меѓу југословенските носталгичари. Објави голем број песни кои станаа безвременски хитови, а само некои од нив се “Ne lomite mi bagrenje”, “Slovenska”, “Namćor”, “Ringišpil”…

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi