„Црвена плажа“ која изгледа волшебно, но на неа нема капење ниту сончање: Нереалните глетки привлекуваат реки туристи (ФОТО)

9 април, 2021
panjin-u-kini-2-830x0

Најголемото и најдобро сочувано црвено мочуриште во Светот

Североисточната провинција на Кина, Лиаонинг, е многу популарна туристичка дестинација за време на есента, поради природниот феномен на реката Шуангтаизи.

Панџин е најголемото и најдобро сочувано црвено мочуриште во Светот, кое уште се нарекува и „црвена плажа“. Се населуваат бројни видови животни и растенија, а нејзината необична боја потекнува од годишното растение на крајбрежниот врв, кое се населува на целата област.

Оваа интересна билка претвора дури 130 квадратни километри мочуриште во „тепих“ од црвени нијанси за време на есента.

Високата соленост на мочурливата почва совршено одговара на крајбрежниот врв. Не им пречат на растенијата 260 видови птици или 399 други видови животни за кои е дом мочуриштето.

Иако поголемиот дел од црвената плажа е строго зачувана и затворена за јавноста, помал дел од мочуриштето е достапен за туристите, кои секоја есен пристигнуваат таму за да уживаат во фантастично прекрасната глетка.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi