Дулин во Ирска: Преслатко село кое се наоѓа покрај Атлантскиот Океан (ФОТО)

24 февруари, 2021
14990929-10211217845790984-5148896945324840635-o

Ова село беше инспирација за создавање на фолклорната игра PlayStation 3 2007. Заплетот на играта е сместен во мистериозниот Дулин, далечно село што постои на границата на соништата и реалноста.

Ова шармантно, шарено село е центар на традиционалната ирска музика што се играше секоја вечер во локалните пабови пред да се појави короната, но сите се надеваат дека наскоро повторно ќе биде така, опуштено и весело.

Дулин (ирски: Dúlainn) се наоѓа во округот Клер на брегот на Атлантикот и е омилена туристичка дестинација и за Ирците и за посетителите од целиот Свет.

Луѓето кои живеат таму претежно говорат ирски галски јазик многу добро во секојдневната комуникација, што нема премногу сличности со англискиот јазик, па затоа е невозможно странците да сфатат за што зборуваат.

Постојат бројни археолошки места во близина на Дулин, од кои многу потекнуваат од железното време, па дури и порано.

Бидејќи Дулин дом е традиционална ирска музика, порано беше многу весело таму пред пандемијата, особено навечер – со пиво и „чаша“ разговор. Селото има неколку пабови, каде што се свири претежно стара традиционална музика.

Погледнете како изгледа и слушајте ги звуците на некои стари времиња:

Љубопитност поврзана со ова село

Дулин е центар на настаните во фолклорната игра PlayStation 3 2007. Тоа е мрачна авантура во фантазијата инспирирана од западните бајки. Заплетот е сместен во мистериозниот Дулин, а двајца странци Китс и Елен се здружуваат за да откријат мистериозна легенда во зафрлено село што постои на границата на соништата и реалноста.

Ликовите во играта наскоро дознаваат дека Дулин служи како влез во фантастичните области, полн со суштества, духови и чудовишта. За да ја откријат мистеријата на селото и нивното минато, парот мора да патува низ овие светови и да ги открие неговите тајни.

Драматичниот пејзаж на ова село и симпатичните локални жители не се забораваат толку лесно од посетителите.

До селото обично може да се стигне со автомобил, но има и автобуски и бродски линии.

Неколку километри од Дулин се наоѓаат остатоците од замокот Балиналакен.

Исто така во близина се наоѓа и кулата О’Бреин, која посетителите сигурно ќе ја посетат и се наоѓа на карпите на Мохер.

Шеталиштето на оваа карпа по должината на Атлантскиот океан е вистински предизвик бидејќи остриот и малку солен океански ветер таму се чини дека никогаш не престанува да дува, а неговата студенило ве крши до коска. Но, без оглед, целокупното искуство на таа дива ирска страна е фантастично.

Ретките земјоделци имаат таков прекрасен поглед како оние во областа Дулин.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi