Хармонија на природата и човекот: Шарената виенска зграда од која растат дрва и растенија!

12 август, 2021
62137406

Ако наскоро се најдете во Виена, може да наидете на необична зграда со неправилна форма и шарена фасада за време на вашите прошетки. Настрана тоа, но од нејзините прозорци и тераси излегуваат зелени гранки и ја гушкаат. Можеби мислите дека ова е уметничка галерија или музеј, но всушност е станбена зграда во сопственост на градот Виена – т.н. Зграда Hundertwasser.

Изградена е во 1980 -тите, а архитектот и дизајнерот си дадоа слобода. Покрај тоа што е впечатлива со своите бои, зградата има нерамни подови. На нејзините балкони и покрив, разновидноста е дополнително збогатена со бројни дрвја и грмушки кои не само што излегуваат од балконот, туку и низ прозорците, од собите. Она што е невидливо за нас кои набудуваме однадвор е дека подовите на терасите се покриени со трева.

Името го добила по австрискиот уметник кој ја зачнал, Фриденсрајх Хундертвасер (тоа било неговото уметничко име). Неговиот уметнички ангажман отсекогаш имал хуманистичка особина, веројатно и поради ужасите низ кои поминало неговото еврејско семејство за време на Втората светска војна во Германија.

Како академик и предавач, тој отсекогаш ја нагласувал потребата архитектурата да биде во хармонија со природата и човекот. Затоа, локалните власти излегоа во негов пресрет, а тогашниот градоначалник му понуди да дизајнира проект за домување во согласност со неговите идеи.

Значи, покрај тоа што е привлечна – веселата зграда е и функционална. Има 52 апартмани и 4 деловни простории. Мала е, но сепак има место за дури 19 тераси, од кои три се заеднички. Севкупно, дури 250 примероци од дрвја и грмушки растат на него и надвор од него, а остана врежано и симпатичното име за нив: станарите на Хундертвасер.

Поради сето ова, Хундертвасерхаус се смета за едно од најкреативните и најоригиналните дела на модерната архитектура. Исто така е една од најпосетуваните згради во Австрија. По нејзиниот пример, неколку слични беа изградени во Австрија, Германија и Холандија. Еден од нив е Waldspirale или „шпилска спирала“.

Бидете сигурни дека ќе поминете покрај неа следниот пат кога ќе бидете во Виена и ќе ја најдете во областа Landstrasse, недалеку од виенскиот музеј за уметност Хундертвасер. Соодветно!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi