Место каде разгледниците стануваат реалност: Син рај што масовниот туризам сè уште не го расипал

27 април, 2021
62075657-kalanggaman-filipini

Неверојатно убаво островче како крилја шири бел песок создаден за лежење и гледање на зачудувачкото синило…

Мирот, белиот песок и тиркизното море што ги мамат преку разгледниците честопати можат да разочараат кога конечно ќе стигнеме до дестинацијата од фотографиите и ќе сфатиме дека мора да ја споделиме со уште еден куп луѓе. Но, сè уште има места кои масовниот туризам не ги прегазил, а едно од нив е Каланггаман.

За да стигнете до овој остров, ќе треба да дадете сè од себе и да стигнете до Филипините. Калангагаман се наоѓа непосредно покрај брегот на Палампон, на исток од островот Лејте и најчесто се стигнува од Манила до Себу, Ормок или Таклобан.

Островот Каланггаман не само што е неверојатно убав, туку е и неверојатно недопрен. Наместо скапи хотели и одморалишта, можете да најдете безброј ѕвезди кои се сместуваат во Каланггаман во шатор и таму нема познати ресторани или барови. Има многу простор за скара или пикник, а локалните рибари се грижат за свеж залак.

На малиот остров има две долги песочни потези кои се протегаат далеку во морето, а се верува дека островот токму ним им го должи името што во превод значи „птица“ затоа што се шират како крилја. Утрата и вечерите се идеални за гледање делфини, а преку ден, покрај пливање и сончање, можете да ја истражувате околината со изнајмување чамец или брод.

Местата за купување на островот се ограничени, па затоа е најдобро да носите со вас скоро сѐ што ви треба. И покрај неговата исклучителна убавина, посетителите започнаа да го откриваат островот дури неодамна, кога тој стана дел од германската крстарска патека.