Најголемиот грчки остров крие многу интересни места: Ова со право се смета за скапоцен камен на Крит

28 февруари, 2021
agios-nikolaos-830x0

Ако сте ја гледале познатата грчка серија „Остров“ или сте ја прочитале истоимената книга, сигурно сте се сетиле на местото на Агиос Николаос, кое се наоѓа во близина на Елунда. Тоа е седиште на областа Ласити и се смета за еден од најважните критски градови. Покрај тоа, тоа е градот Свети Никола и едно од најпривлечните летни одморалишта во југоисточниот дел на островот Крит.

Накитот на Крит

Живописното летно одморалиште се смета за исклучително интересно, пред се поради езерото Вулисмени, кое се смета за негово главно обележје. За сè да биде уште поинтересно, ова е митско езеро, создадено по ерупцијата на островот Санторини, според еден од грчките митови. Други го споменуваат како место каде најмногу се бањале божиците Атина и Артемида. Токму поради тоа езеро, но и поради фактот што првиот хотел на островот е изграден во 1969 година, што може да се окарактеризира како луксузен, Агиос Николаос на крајот го стекна епитетот на модерно летно одморалиште.

Особено во последните неколку децении, многу холивудски sвезди престојуваат тука. Но, и покрај тоа, ова летно одморалиште успева да го зачува својот дух. Идеално место за активен одмор со бројни таверни, бутици со ексклузивна гардероба, но и кафулиња и дискотеки, секако се одлика на ова летно одморалиште. Затоа се смета за одличен избор за сите оние туристи кои првенствено се љубители на поактивен одмор. Сепак, Агиос Николаос може да биде одличен избор за самци, но исто така и за семејства за деца, млади и стари. Со еден збор, за секој што сака да ги запознае убавините на островот Крит.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi