Најубавите плажи на Медитеранот се наоѓаат токму тука!

15 јуни, 2021
grcka-plaza-more-2-830x0

Халкидики се наоѓа на северот на Грција, јужно од Солун и се состои од 3 помали полуострови или гранки: Касандра, Ситонија и Атос. Светата планина се наоѓа на територијата на Атос, седиште на дури 20 православни манастири, меѓу кои е и манастирот Хиландар. Регионот на Халкидики се состои од географски блиски полуострови, но кои се разликуваат по многу нешта и го прават одлично летно одморалиште за сите генерации. Исто така, во северниот дел на земјата, се наоѓа Олимписката ривиера – сместена наспроти славната планина Олимп. Ова е регионот што туристите најмногу го сакаат поради забавните и убави плажи во Паралија, Лептокарија, Неи Пори и Платамона.

За парови или семејства со деца, млади или стари, некое од одморалиштата на Халкидики или во олимпискиот регион претставува вистинско задоволство! На пример, Халкидики има дури 71 плажа со сино знаме и над 550 км крајбрежје. Некои од најпознатите и најпосетените плажи се наоѓаат на полуостровот Касандра и Ситонија, а тоа се: Сани, плажа Криопиги, Сивири, Посиди, Golden beach, Ксенија, Orange beach, Климатарија, Каламичи … Овие плажи се наоѓаат претежно во близина на познатите градови, како што се: Полихроно, Пефкохори, Палиури, Сикија, Сарти и други.

Доколку сакате да го посетите олимпискиот регион, ви ја предлагаме Лептокарија. Може да се стигне брзо, цените се разумни и има многу кафулиња. Покрај тоа, во близина на Лептокарија има познати плажи Милош и Молос и Скотина кои можете да ги посетите! Уживајте во шармите на олимпискиот регион и поминете го летото 2021 година во Лептокарија.

За семејства со деца, одличен избор е Полихроно, кој се наоѓа на првиот огранок на Халкидики, во Касандра. Местото е тивко и нема гужва, затоа е одлично за семеен одмор. Доколку изберете сместување во близина на плажа, тоа ќе биде полн погодок!

Цел во зеленило е Сарти, која е на другата гранка, Ситонија, и дефинитивно треба да се посети барем еднаш во животот! Тоа е место украсено со недопрена природа и прекрасни плажи – совршена комбинација за незаборавен одмор! Ако одлучите да го поминете летото во Сарти, размислете за сместување во сосема новата Вила Лукакис, која е оддалечена само 200 метри од плажата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi