Остров што сте го виделе многу пати, а можеби сè уште не сте го посетиле: На него е снимен познат филм!

4 март, 2021
skopelos4-460x0

И покрај бројните туристи кои го посетуваат во текот на сезоната, овој грчки остров успеа да ја зачува својата автентичност.
Еден од островите во групата Споради е Скопелос. Многу луѓе го знаат овој грчки остров бидејќи на него е снимен најголемиот дел од познатиот мјузикл „Мама миа“.

Нема аеродром на Скопелос и нема многу сместувачки капацитети. Сепак, сето ова во никој случај не влијае на фактот дека тој е еден од поинтересните грчки острови.

Најблискиот аеродром е на островот Скијатос. Овој аеродром е познат по тоа што има една од најкратките писти во цела Европа, која може да прифати и комерцијални летови. Имајќи предвид дека ова е таква писта, луѓето со послабо срце можеби ќе треба да размислат за друга дестинација.

Постои опција да летате за Атина, а потоа повторно со авион до Скијатос. Ако таквата опција не одговара на некого, можете да одлучите да земете автобус од Атина до Волос, а потоа со брод до островот Скопелос.

Таканаречените мелтеми може да дуваат во текот на летот. Тоа е ветер кој е специфичен за овој остров и може да го претвори најсончевиот ден во вистински кошмар, и дека дува нон-стоп во текот на целата ноќ. Но, од друга страна, дури и да се случи, имате можност да уживате во романтични моменти.

Се разбира, бродовите не работат кога дува мелтеми и треба да се има во предвид.

Според легендата, синот на богот Дионис е одговорен за создавањето на Скопелос, и затоа островот е попознат по виното, а помалку по спомениците.

Сепак, во поновата историја, најголемиот придонес за развојот на островот како туристичка атракција го даде гореспоменатиот филм.

Скопелос има околу 5.000 жители, но островот успеа во голема мера да ја зачува својата автентичност. Не треба да пропуштите да уживате во некоја од локалните таверни, да го почувствувате вистинскиот дух на овој остров.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris