Бањање во големите кади на Памуккале, кое долго ќе го паметите: Ја лечи кожата, крвниот притисок и ревматизам

6 мај, 2021
foto-pixabay-zhuwei06191973-830x0

При посетата на оваа атракција, туристите треба да ги почитуваат регулативите и да постапуваат во согласност со нив, со цел локацијата да се одржи што е можно подобро зачувана.

Во западниот дел на Анадолија, на околу 3 часа возење од Кушадаси, се наоѓа една од атракциите во Турција. Потребно е еден час подолго за патување од Мармарас и Анталија, додека од Бодрум до Памуккале се вози околу 5 часа.

Најблискиот град е Денизли.

Остатоци од антички Хиераполис

Иако Памучната тврдина или Памучниот замок, како што слободно се преведува терминот Памуккале, е атракција сама по себе, токму поради остатоците од античкиот град, кои се наоѓаат таму, тој од 1988 година се наоѓа на списокот на светското наследство на УНЕСКО.

Вкупно има 17 извори на топла вода во областа. Нивната температура се движи помеѓу 35 и 56 степени Целзиусови.

Благодарение на составот на водата и карактеристиките на самиот терен, овие природни бањи се создадени од карбонатни минерали. Самиот рид на кој се наоѓа Памуккале е висок околу 160 метри. Тој е широк околу 600 метри и долг околу 2.700 метри.

Во минатото, тука се градеа хотели, што имаше негативно влијание врз животната средина. Со цел да се избегнат дополнителни штети, хотелите подоцна беа преместени во близина на оваа атракција.

Природни кади за уживање

Базените или кадите по кои е познат Памуккале се формирале од седиментни карпи. Поточно, од таканаречената туфа или бигор, изграден од минерален калцит.

Водите на минералните извори се особено богати со калциум и магнезиум.

Со цел да се зачува оваа знаменитост, од сите посетители се бара да следат строго дефинирани правила на однесување за време на нивниот престој во Памуккале. Меѓу другото, се подразбира дека одењето во чевли не е дозволено, додека капењето е дозволено само во одредени големи бањи.

Покрај тоа што е навистина привлечна дестинација, постојат верувања дека водата на Памуккале е навистина лековита и помага при проблеми со кожата и белите дробови, но исто така помага на луѓето кои страдаат од ревматизам и луѓето кои страдаат од висок крвен притисок.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi