Дали сте чуле за стровот Сокотра – Рај на Земјата (ФОТО)

23 март, 2021
ок

Островот Сокотра се оддели од копното на африканскиот континент пред околу седум милиони години. Во него живеат околу 800 ретки видови на флора и фауна, а скоро една третина не може да се најде на друго место во светот, освен тука.

Сместено е во Индискиот океан, на околу 250 километри од Сомалија и 340 километри од Јемен, и се состои од песочни плажи, варовнички пештери и издигнати планини.

Foto: Profimedia

Во поголемиот дел од годината, пустината топлина владее во Сокотра, па растенијата што живеат таму морале да се прилагодат на условите.

Интересно е и тоа што некои видови се стари и до 20 милиони години.

Само три острови имаат повеќе ендемски видови од Сокотра – Хаваи, Нова Каледонија и Галапагос.

Се разбира, рајската природа е само едната страна од овој остров. Бидејќи е многу изолиран, често може да биде дом на сомалиски пирати, па затоа населението мора да биде многу внимателно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris