Еден од најубавите и најпосетувани региони на Италија: Волшебната Тоскана, која ја обожаваат туристите (ФОТО)

1 мај, 2021
foto-pixabay-nimrodins-830x0

Град кој е исклучително богат со историски знаменитости, Фиренца е една од атракциите на провинцијата Тоскана. Не помалку познат е и градот Пиза, кој се прослави по познатата Крива Кула

Во централниот дел на Италија, постои регион, според многумина, најубав во земјата. Покрај Фиренца и Пиза, во Тоскана се наоѓа и Сиена.

Сепак, освен прилично добро сочуваните градови, кои се особено интересни за туристите, овој регион е познат и по својата феноменална природа. Покрај тоа, дури 120 природни резервати, кои се под државна заштита, се наоѓаат во Тоскана.

Еден од најобемните региони на Италија

Тоскана не е позната само по својата природна убавина и значајните културни атракции. Зафаќајќи површина од скоро 23.000 км², се смета за најголем регион во земјата.

На север и југ се граничи со венци на планините Апенини. Во овие делови на покраината преовладува планинската клима, додека во другите претежно се забележува медитеранската клима.

Тоскана има пристап до Тиренското Море. И реката Арно е дефинитивно најпозната во тој дел на Италија, иако низ овој регион течат други водотеци.

Што да видите во Тоскана?

Иако самата покраина е многу интересна, многу туристички агенции нудат аранжмани за Тоскана, кои вклучуваат посети само на одредени градови. Овие се претежно Фиренца и Пиза. На крајот Сиена и бањата во Монтекатини.

Во кој град од овој регион и да одите, ќе имате можност да ја запознаете убавината на Италија од ерата на ренесансата. И ова е особено точно за Фиренца. Град познат по катедралата Санта Марија дел Фиоре, или Дуомо, но и по највеличествената камбанарија. Изградена во првата половина на 14 век, камбанаријата на Џото станала една од обележјата на овој италијански град.

За време на вашата посета на волшебната Фиренца, не треба да ја пропуштите познатата галерија „Уфици“. Меѓу бројните експонати, според значењето се издвојува делото „Свето семејство“ на Микеланџело, кое е единствената завршена слика на него што е зачувана. Не треба да ги заборавиме сликите „Пролет“ и „Раѓање на Венера“, чиј автор е Ботичели. Се разбира, скулптурата на Давид на Микеланџело не треба да се пропушти при посетата на оваа галерија.

Стариот мост на реката Арно, Понте Векио, е уште еден симбол на Фиренца. Како Палацо Векио.

Доколку сакате да им оддадете почит на сенките на Микеланџело, Макијавели и Росини или Галилео, но и други познати Италијанци, посетете ја црквата Санта Кроче, каде се наоѓаат нивните гробници.

Многу е кажано за атракција на Пиза. Кривата кула на овој град се наоѓа на плоштадот Дуомо. Изградена е во втората половина на 12 век и е висока 50,4 метри.

Иако кулата е многу попозната, не треба да ја пропуштите акустичната крстилница, која е исто така дел од катедралата на плоштадот Кампо деи Мираколи, познат и како плоштадот Дуомо.

Постојат бројни цркви и музеи во Пиза. Бидејќи градот не е особено голем, можно е релативно брзо да се стигне до многу знаменитости на градот, дури и пеш.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi