Тасос е најзелениот остров во Грција: Не само што нуди небесно прекрасни плажи, туку и многу атракции

25 јуни, 2021
tan2020-6-25165224531-830x0

Грчкиот остров познат и како „пливачка шума“, покрај одличните плажи, нуди и многу други интересни места кои вреди да се посетат.

Плажи на Тасос

Нема кој не слушнал за познатиот базен, што може да го направи само природата. Плажата Гoиола на Тасос е позната, иако има многу плажи на овој остров кои заслужуваат внимание.

Салиара е друга често издвоена плажа во Тасос. Позната и како мермерна плажа, таа е покриена со тркалезни снежно-бели камчиња.

Најдолгата плажа на Тасос, Златната плажа е препознатлива по својот ситен песок, златна боја.

Металија е уште една од најпосетуваните плажи на овој остров. А тука се и плажите на Атрида и Трипити, како и плажата Рај, потоа плажите на Ливади, Алики и многу други.

Атракции на зелениот остров

Поради својата богата флора, островот Тасос често се нарекува „шума која плива “. Освен бројните летни одморалишта, на овој остров има многу интересни места со кои многу туристи се запознаваат и со тоа го завршуваат својот одмор.

Светиот клин, кој беше забиен во десната рака на Исус Христос, се наоѓа во манастирот на Свети Архангел Михаил на Тасос. Ова е токму светилиштето што многу туристи сакаат да го посетуваат за време на нивниот летен одмор на Тасос. Оддалечено е околу 15 километри од одморалиштето Потос и дефинитивно вреди да се посети.

Езерото Маријес се наоѓа во внатрешноста на Тасос. До него се стигнува по прошетка низ шумата. Сепак, во текот на летото, ова езеро со слатки води обично не изгледа како езеро, така што посетителите нема да бидат толку воодушевени од она што го гледаат. Но, ако го погодите вистинскиот момент, ќе бидете маѓепсани од нејзината убавина.

Кога ќе излезете од Лименарија кон северниот излез, ќе наидете на „Iris Gold“, фабрика за злато, која е особено позната меѓу туристите. Иако е достапен голем избор на рачно изработен златен накит, цените не се особено прифатливи за секој вид накит. Во секој случај, изборот на не само златото, туку и накит изработен од други материјали е навистина голем, така што нема грижи дека посетителите нема да го најдат она што го сакаат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi