Преценети атракции и одлични алтернативи!

27 март, 2021
ат

Пријателите ќе ве советуваат да посетите одредени познати европски атракции. Сепак, можно е во некои случаи да не се во право. Откако ќе одвоите драгоцено време за патување, би било добро да избегнете голема гужва и прескапи туристички стапици.

Подолу се дадени некои од европските атракции што Travelmagazine ги издвои како одлични алтернативи.

Париз, Франција
Сигурно сакате да ја видите познатата обележје на Париз, но никој не ги сака редиците. Додека чекате на ред, ќе бидете опкружени со нетрпеливи деца и често изложени на жешкото сонце или дожд до еден час.

И кога конечно ќе добиете ред, тоа ќе ве турка во преполн лифт што ќе ве однесе до платформа подеднакво преполна со туристи. Малку лактот и дојдовте до оградата да уживате во погледот. Сепак, додека фотографирате, ќе сфатите дека нешто важно недостасува – само симболот на Париз, Ајфеловата кула!

Наместо тоа: Триумфалната порта

Париз, од друга страна, има безброј одлични изгледи. Од платото пред базиликата Сакре Coeur на север до кулата Монпарнас на југ. Сепак, еден од најдобрите погледи е на десниот брег на реката Сена, веднаш спроти Ајфеловата кула. Триумфалната капија, завршена во 1836 година, нуди панорамски поглед на Елисејските полиња, Лувр, Сена, Нотр Дам, Сакра Кор и, се разбира, Ајфеловата кула. За разлика од ривалот од левиот брег, горниот дел е ретко преполн, а просечното време на чекање е околу пет минути.

Рим, Италија
Многумина ќе речат дека не сте биле во Рим ако не сте седеле на познатите шпански скали. Сепак, тие не нудат никаков импресивен поглед. Постојано се присутни огромен број туристи, со голем број џепчии и продавачи кои ве продаваат и ја нудат својата стока на секој чекор. Пред скалите има прилично скромна фонтана и имајте на ум дека сте во град кој изобилува со импресивни фонтани кои се вистински ремек-дела. Често се вели дека ова е одлично место за одмор и гледање луѓе. Тоа е точно, ако мислите да гледате туристи, бидејќи тие главно се единствените што ќе ги видите на ова преполно место.

Наместо тоа: Скалите од травестер

Римјаните доаѓаат во ова мало, живо, боемско соседство да се релаксираат со одлични јадења и пијалоци со пријателите. Ова го прави многу поинтересно место за уживање и набудување на луѓето. Прекрасно е преку ден, а уште подобро навечер кога зафатените Италијанци се релаксираат со неколку чаши вино.

Будимпешта, Унгарија
Најистакната градска одредница исто така може најмногу да ги разочара посетителите. Кога помислувате на замок, очекувате величественост – средновековен трон, грб, оклоп, блескави сали за вечера Меѓутоа, кога ќе се искачите по стрмен рид или со помош на жичник до Буда, „заспаната“ половина од Будимпешта, ве чека малку мрачен историски музеј. Покрај тоа, можете да ги обиколите wallsидовите и да уживате во погледот низ Дунав кон страната на Пешта од градот.

Наместо тоа: Зградата на унгарскиот парламент

Заборавете на политиката и фокусирајте се на импресивната неоготска убавина на една од најубавите владини згради во светот. Зградата на парламентот е завршена во 1902 година. За време на организираната турнеја, ќе видите некои од вкупно 365 кули, 691 соба и 29 скали, сите украсени со 40 кг 22-каратно златно украсување. Тука пред се е изложена светата круна на Унгарија.

Копенхаген, Данска
Кога ќе стигнете до статуата на Малата сирена качена на карпа во пристаништето Копенхаген, ќе ве пречекаат околните мрачни работнички докови, магацини и кранови. Направена во 1913 година, статуата била инспирирана од познатата бајка од Ханс Кристијан Андерсен. Кога ќе го погледнете изразот на лицето на скулптурата, се чини како Малата сирена да жали за одлуката што ја донесе. И, некои посетители жалат кога ќе дојдат на скулптурата заради изгубениот час што можеше подобро да се искористи во главниот град на Данска.

Наместо тоа: Музеј на современа уметност во Луизијана

Делата на големите уметници на 20 век, како што се Хенри Мур, Миро, Калдер и други, ве пречекуваат во совршено дизајниран парк. Уживајте во ремек-делата на Хенри Мур и синото море во позадина. Слушнете како ветерот на тревникот ги поместува железните делови од подвижната скулптура на Александар Калдер „Малиот Џени-Вани“. Кога ќе завршите со истражување на пространата Градина на скулптури, влезете во зградата на музејот каде, меѓу другото, ве чека огромен пајак од Луиз Буржоа и познатата слаба човечка фигура Алберт Џакомети. Во музејот можете да видите и поставки на слики од реномирани уметници кои се менуваат. Од центарот на Копенхаген до музејот за современа уметност во Луизијана, ќе ви одземе 45 минути, но патувањето вреди да се вложи.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi