Синото езеро во милион нијанси крие страшна приказна за потеклото

18 септември, 2021
images-2020-36-pxl-090920-30078356

Синото езеро кај Имотски се смета за едно од најубавите карстни езера во Хрватска, може да биде најдлабокото езеро во Европа, а прекрасните нијанси на сина боја го инспирираа нашиот колега фотограф

Синото езеро, езеро во близина на Имотски, се смета за едно од најубавите карстни езера во Хрватска. Сместено е под клисурата на која се наоѓа тврдината Топана, а во близина е Црвеното езеро – уште еден природен феномен по кој е позната оваа област. Езерата се заштитени споменици на природата и се омилено излетничко место за туристите кои го посетуваат регионот Имотски.

Синото езеро е особено привлечно за луѓето кои сакаат да поминуваат време во недопрена природа, бидејќи е многу достапно за посета. Кон него водат скали, така што во текот на летото е една од најпосетуваните плажи во областа.

Но, со жешките денови, Синото езеро малку пресушува, па претприемничките жители на неговото дно традиционално играат фудбал.

Не недостасуваат љубители на фудбалот, бидејќи езерото е во непосредна близина на стадионот „Госпин долац“, каде тренираат и играат членови на фудбалскиот клуб „Имотски“.

Патем, оваа карстна јама е висока околу 528 метри, а длабочината на езерото е околу 281 метар, па се смета дека би можело да биде најдлабокото езеро во Европа. Експертите се грижат особено за квалитетот на водата и за уредноста на плажите и околината на езерото, така што во околината редовно се засадуваат и негуваат соодветни медитерански растителни видови.

Исто така, од 2018 година, покрената е иницијатива за заштита на оваа област во УНЕСКО, како заштитен геопарк.

И со овие две езера се поврзува легендата за тоа како тие се формирани по уривањето на палатата на Гаван, што, всушност, е поврзано со појава на низа езера. Тоа е приказна за надмениот богат човек и неговата сопруга и нивните деца, сите беа арогантни, немилосрдни кон сиромашните и крајно скржави, убедени дека ќе уживаат во своето богатство засекогаш.

Поради овие злобни квалитети, Божјата казна им дојде – палатите на Гаван се уништени засекогаш, земјата ги проголта, а на местата каде што некогаш беа, се појавуваат Црвеното езеро и Синото езеро.

Кој е охрабрен од оваа приказна да размисли за вистинските вредности во животот, природната убавина на Синото езеро, кое честопати се излева во безброј нијанси на сино, им донесува мир и утеха на многумина во грдото секојдневие.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi