Вистински мал дел од РАЈОТ- ќе се заљубите на прв поглед!

2 септември, 2021
Screenshot_6

Бисерот на сплитскиот архипелаг, Вис, е еден од најубавите и најволшебни острови во Хрватска. Неговите плажи редовно го наоѓаат своето место на списоците на најубавите во Светот. Најпозната е дефинитивно Стинива, скриена во истоимениот залив опкружен со карпи што ја кријат дури и од бродовите што минуваат. Со оглед на нејзината популарност, не очекувајте да бидете сами на Стинива. Во шпицот на сезоната, овде може да има многу гужва, така што постсезоната може да биде идеално време да ги доживеете сите нејзини убавини. Меѓу најубавите плажи во Вис се Приштичина, Сребрена, Заглав, Теплуш, Грандовац, а покрај нив има и многу заливи кои ќе ве воодушеват со нивната убавина и кристално чистото море.

ПРИТИШЧИНА Е ВИСТИНСКИ РАЈ НА ЗЕМЈАТА

Денес ви пишуваме за Притишчина, која е мала, но дефинитивно еден од најубавите заливи во Вис. Морето овде не е само кристално чисто, туку и во неверојатни бои, за што сведочат бројните фотографии на Instagram – и со и без филтер. Притишчина се наоѓа на јужната страна на островот и од неодамна е можно да се стигне до него по многу долг и лош макадам пат од Подхумље. Ако се одлучите, веруваме дека сцената што ќе ве дочека целосно ќе ве плени и маѓепса!