Волшебен грчки остров кој мора да го посетите барем еднаш во животот: Санторини освојува на прв поглед!

2 мај, 2021
foto-pixabay-jarekgrafik-830x0-1

Островот, кој се смета за еден од бисерите на Кикладите, е исто така еден од најфотографираните грчки острови. Дури и ако не сте имале можност да го посетите Санторини, скоро сигурно е дека сте виделе фотографија од тој остров.

Градбите обоени во бело, со тиркизно сини врати и прозорци, заедно со многу бугенвили и друга медитеранска вегетација, се само некои од карактеристиките на овој остров. Постојат и бројни скали, ексклузивни хотели и плажи покриени со црн и црвен, вулкански песок.

Силата на природата на дело

Санторини е остров со вулканско потекло. Се верува дека неговото формирање се должи на ерупција на вулкан, што се случила пред околу 3.500 години. Потоа, во длабочините на Егејот, централниот дел на островот е „изгубен“. Она што останува на површината се карпи високи неколку стотици метри, по кои е препознатлив островот.

За време на венецијанското владеење е создадено името на островот. Таа е поврзана со Света Ирена, или Санта Ирена. Грците го нарекуваат овој остров Фира или Тира.

Околу 75 километри го делат Санторини од континентална Грција. Околу 20 километри е оддалечен островот Иос, додека Крит е оддалечен околу 60 километри.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi