Истражување: Пречките во меморијата се почести кај луѓето кои имале потешка форма на Ковид

25 октомври, 2021
e56a246d-6509-410f-8ed7-beb4d14bc354

Како да се сетите на нешто, да го пронајдете вистинскиот збор или да процесирате нови информации се некои од долгорочните когнитивни тешкотии со кои се соочуваат луѓето кои имале коронавирус и се почести отколку што се мислеше, покажува новата студија.

Објавена во Соединетите Американски Држави во научното списание „Јама“, студијата покажува дека овие тешкотии се многукратно поприсутни кај поранешните пациенти кои биле хоспитализирани поради коронавирусот отколку кај оние кои имале поблага форма на болеста и биле лекувани дома.

Во истражувањето учествувале повеќе жени отколку мажи

Има особено голема разлика кога станува збор за пронаоѓање на вистинскиот збор. Оваа тешкотија ја сретнале 13 проценти од амбулантите во споредба со 35 проценти од хоспитализираните. Кога станува збор за вниманието, бројките се 5 и 15 отсто за хоспитализирани, а потешкотии со помнењето забележале кај 12 отсто од луѓето кои ја надминале поблага во форма наспроти 39 отсто од пациентите кои биле хоспитализирани.

Студијата се базира на податоци од 740 пациенти регистрирани во американската болничка група Маунт Синај. Жените сочинуваат 63 отсто од учесниците во студијата. Пациентите имале најмногу потешкотии со проблемот да запомнат некои работи. Со ова се соочи секое четврто лице вклучено во студијата. Потоа следеше проблем со пронаоѓање на вистинскиот збор и побавна обработка на информациите.

Некои феномени тешко се разликуваат, како што е депресијата

Студијата опфатила само пациенти кои биле во контакт со медицинскиот персонал. Долгорочните когнитивни ефекти на коронавирусот се дел од серијата здравствени проблеми со кои треба да се справат луѓето кои имале корона.

Повеќе од 200 симптоми се поврзани со долгорочниот ковид, а има и многу други феномени кои тешко се разликуваат, како депресија и психосоматски нарушувања.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris