2 СОВРШЕНИ ЛЕТНИ САЛАТИ: Се спремаат за 10 минути, освежуваат во момент!

24 јуни, 2021
252135_shutterstock-477533599_ls

Како што се приближуваме до плажата, подготовките забрзуваат. Што подразбираме под тоа? Урамнотежена исхрана, многу вода, вежбање, промена на навиките и поздрав избор. Ние би рекле дека ова ќе биде нашето секојдневие во блиска иднина. Сепак, она од што не сакаме да се збогуваме се лесните, но истовремено и експлозивни вкусови на нашите омилени јадења. Од таа причина, ние исто така рушиме митови и стереотипи, предлагајќи ви 2 неодоливи салати, на кои дефинитивно нема да можете да им одолеете и можете да ги подготвите за само 10 минути.

Освежувачка салата од калинка, портокал и домат

Ви треба:

200 гр спанаќ
200 гр рукола
200 гр зелена салата
1 чаша калинка
1 чаша кубети
1 исечен портокал
50 гр суви домати, исечени
сусам

За преливот:

1/3 чаша маслиново масло
2 лажици сок од портокал
2 лажици сок од лимон
1 лажица балсамичен оцет
30 мл мед
Сол и бибер

Ставете спанаќ, рукола и зелена салата во голема чинија и измешајте. Додадете калинка, портокал, сушен домат, кубети и семе од сусам. Потоа подгответе го преливот и прелијте ја салатата.

Летна салата со овошје и козјо сирење

Ви треба:

За полнење:

1 лажица сенф
1 лажица мед
сол
бибер
50 мл. балсамичен оцет
100 мл сончогледово масло

За салата:

1 тиквичка
1/2 краставица
1 морков
1 нектарина
150 гр. мешана салата
100 гр. козјо сирење
100 гр. јагода

Во сад, измешајте ги состојките за полнење и измешајте со рачен мешалка. Потоа исечете ги тиквичките, краставицата и морковот на тенки парчиња и ставете ги во сад со ладна вода и мраз. Оставете ги во фрижидер 2 часа, за да станат крцкави. Исцедете го зеленчукот, исецкајте ја нектарината и додајте во садот. Истурете го преливот и измешајте ги сите состојки. На крај додадете сирење, јагоди и уживајте во оброкот.

Пријатно!