Без печење и готвење: Познатата торта Маркизи ќе ги освои сите ваши сетила

6 март, 2021
печи

Познатата торта Marquise е вообичаен избор на сите оние кои уживаат во домашните десерти, и немаат премногу време да се посветат на нивната подготовка.

Состојки:

  • 100 грама пишкоти
  • 9 јајца
  • 100 грама шеќер во прав
  • 100 грама шеќер
  • 250 грама путер
  • 250 грама црно чоколадо
  • 200 мл млеко


Подготовка:
Пред подготовката, отстранете ги состојките да стојат најмалку еден час на собна температура. Подгответе кружен калап, со дијаметар од 25 см, и обложен со фолија или хартија за печење.

Одделете ги белките од жолчките и матете ги со 100 грама шеќер. Растопете го чоколадото во микробранова печка и оставете го настрана.

Потоа додадете омекнат путер и комбинирајте сè заедно. На истата смеса додадете стопено чоколадо, а потоа лажица по лажица изматени белки. Кога ќе додадете белки, комбинирајте сè со лесни движења за да ја одржите масата во воздух.

На дното наредете ги бисквитите, кои претходно ги потопивте во ладно млеко. Страните премачкајте ги со путер, редете ги вертикално, така што да излегуваат преку рабовите на плехот за печење.

Истурете ја подготвената смеса во плехот за печење, и исечете ги деловите од бисквитите и распоредете ги на површината на тортата.

Оставете ја тортата во фрижидер да се излади и уживајте!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi