Еден залак од оваа чоколадна торта ќе биде доволен засекогаш да се заљубите во неа!

5 март, 2021
трот

Состојки
За бисквит:

7 јајца
10 лажици шеќер
3 лажици ладна вода
3 лажици масло
11 лажици мелени ореви или лешници
3 чаши брашно
1 прашок за пециво


За сируп:

200 мл вода
9 лажици шеќер


За кремот:

6 јајца
5 лажици шеќер
200 гр чоколадо
250 гр путер
100 гр шеќер во прав
4 лажици ореви


Подготовка

  1. Одделете ги белките од жолчките и матете ги со миксер, додавајќи постепено шеќер.
  2. Потоа додадете ги жолчките, мешајќи цело време, проследено со вода и масло.
  3. Во сад измешајте мелени ореви или лешници, брашно и прашок за пециво и постепено додавајте во мешавината на јајца.
  4. Поставете го дното на калапот со дијаметар од 26 см со хартија за печење и истурете ја смесата за бисквити во неа. Печете на 180 степени 35 минути.
  5. Во тенџере варете шеќер и вода 5 минути. Оставете сирупот да се излади.
  6. Кога бисквитот е готов, извадете го од калапот и извадете ја хартијата за печење.
  7. Сега фрлете се на подготовка на кремот. Мешајте ги јајцата и шеќерот и варете во тенџере за парење. Додадете го чоколадото за готвење и мешајте додека не се стопи. Оставете го настрана да се олади.
  8. Одделно изматете ги путерот и шеќерот во прав. Постепено додајте го чоколадниот крем во путерот со лажица и мешајте додека сè не се соедини. Измешајте ги мелените ореви во кремот.
  9. Кога бисквитот ќе се олади, исечете го на три дела и натопете го секој дел со сируп, па премачкајте го со крем. Повторете го процесот со секое парче бисквит.
  10. Премачкајте ја целата торта со остатокот од кремот и посипете ја со мелени ореви и оставете ја да се излади добро.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris