Испробајте ги овие едноставни рецепти инспирирани од популарни благи!

1 јуни, 2021
Opera Snapshot_2021-06-01_104242_gastro.24sata.hr

Неодоливи комбинации на чоколадо, карамел, кокос и лешници ќе ги израдуваат сите љубители на популарните слатки!

Ако сте љубител на чоколади Рафаел, Сникерс, Твикс или Баунти, ќе бидете воодушевени и од нивните домашни верзии!

Со малку волја и напор, можете да пресоздадете некои од вашите омилени слатки дома. Рецептите што ви ги донесуваме подолу се навистина едноставни, а вкусот нема да ве разочара, ви гарантираме!

Домашни Bounty чоколади

Ова е идеален рецепт за љубителите на популарните чоколади Bounty! Ќе ви требаат околу 15 минути за да ги подготвите овие вкусни стапчиња, но ќе мора да почекате некое време за фрижидерот да си го направи своето. Во секој случај, нема да поминат повеќе од два часа од подготовката на основната мешавина од кокос до уживањето во домашните чоколади Bounty.

Состојки:

280 гр грубо кокосово брашно
150 мл кондензирано млеко
60 гр шеќер во прав
300 гр темно чоколадо
50 гр путер

Подготовка:

Измешајте кокосово брашно со млеко и шеќер во прав. Смесата треба да биде густа и леплива.
Навлажнете ги рацете со вода и обликувајте ги плочките. Наредете ги на хартија за печење и ставете ги во фрижидер најмалку еден час.
Стопете го чоколадото со путерот на пареа. Потопете ги ладените плочки во чоколадото, вратете ги во хартијата за печење и ставете ги во фрижидер уште половина час.
Уживајте!

Пробајте го брзиот TWIX milkshake!

Twix сладолед за неколку моменти може да се трансформира во одличен милкшејк! Потребни ви се три состојки и мешалка, а можете да ги декорирате според вашите желби и преференции.

Состојки:

2 Сладолед Twix
2 топки сладолед од ванила
100 мл млеко

Постапка:

Ставете го сладоледот во блендер, постепено додавајте го млекото и утврдете ја саканата густина.
Послужете со прелив од карамела, шлаг и парчиња чоколада Twix.

Домашни три-состојка Рафаело

За сите љубители на кокос и фин крем со крцкави бадеми во средина – имаме одличен и едноставен рецепт. Кој сè уште не сака едноставни десерти, без печење со малку состојки? Кокосот и кондензирано млеко се мешаат, што трае помалку од една минута. Сè што треба да направите е да ги земете лешниците и да ги извалкате во мешавината од кокос и млеко. Ќе биде лепливо, но така и треба да биде, затоа не паничете!

Состојки:

140 гр брашно од кокос
160 мл кондензирано млеко
Околу 15 лешници или бадеми

Подготовка:

Измешајте кокос и кондензирано млеко додека не се соединат. Ставете го во фрижидер половина час.
Земете дел од смесата, додадете лешници или бадеми на средина и обликувајте топче. Продолжете сè додека не ја потрошите целата смеса и ставете ги во фрижидер некое време.
Пред сервирање, превртете ја секоја топка во преостанатиот кокос и ставете ја во фрижидер.

Сникерс торта за палачинки

За торта со палачинки Сникерс, печете палачинки според омилениот рецепт.

За облогата користете путер од кикирики и стопено темно чоколадо, а доколку сакате да се изразите понатаму, вклучете домашна солена карамела во комбинацијата. Нашите ги подготвивме на супер едноставен начин, користејќи само шеќер, сол и млеко, но вашата карамела може да биде токму онаа што ви се допаѓа најмногу. Одлична идеја би била и купување дулче де лече.

Палачинките премачкајте ги наизменично со путер од кикирики и стопено темно чоколадо, наредете ги една врз друга и на крај прелијте со чоколадо сè друго. Посипете со кикирики или лешници, додадете карамела и секако исечени чоколади Сникерс.

Вкусната торта се прави побрзо отколку што можете да замислите без да извалкате еден куп чинии!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi