Изгледа одлично и има уште подобар вкус! Врвна пена погача со сирење (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

4 јули, 2021
Baka-2

Оваа погача од соништата нема да остави никого рамнодушен

Топла погача, штотуку извадена од рерна, има ли нешто подобро од тоа?

Кога целата куќа мириса, дури и да не сте гладни, нема да можете да одолеете.

Затоа денес ви предлагаме врвна пена погача со сирење.

Проверете зошто сите зборуваат за овој рецепт.

Состојки:

350 гр брашно

10 гр квасец

200 мл млеко

малку маслиново масло (2 лажици)

1 лажичка шеќер

малку сол

150 гр фета сирење

50 гр кашкавал

1 лажица милерама

Подготовка:

Квасецот изматете го во млако млеко и додадете шеќер, брашно, сол и масло. Замесете меко глатко тесто. Оставете го покриено да отстои. Во сад изрендајте сирење и милерама, додајте го кашкавалот (оставете една грст за одозгора). Измешајте сè заедно.

На маса посипана со брашно ставете го нараснатото тесто и малку обработете го со раце. Покријте да отстои 5 минути, а потоа расукајте го на хартија за печење со големина на тава со дијаметар од 32 см. Ставете го полнењето на половина од тестото и преклопете и со рацете притиснете го и обликувајте го по дното на тавата.

Додадете уште кашкавал одозгора. Покријте и одморете 15 минути. Премачкајте со жолчка, а потоа печете на 180 степени околу 30-40 минути додека убаво не зарумени.

Најмеката погача на светот, и толку вкусна.

Погледнете ги чекор по чекор упатствата за подготовка: