КРЕМАСТА, ВКУСНА, ПОДОБРА ОД РУСКАТА: Мора да го запишете рецептот за оваа салата!

11 април, 2021
247079_poljskasalata_ls

Одличен додаток на секое јадење

Иако е слична на француската, полската салата сепак е малку поразлична – пред сè по мирисот на зачин, што дава пријатна и топла арома, а многумина кои ја пробале велат дека е повкусна од руската салата, која е омилена на нашиот народ.

Состојки:

4 средни компири

2 средни моркови

4 јајца

6 кисели краставички

2 помали јаболка

2 лажици густ јогурт

5 лажици мајонез

1 лажица сенф

многу зачини

сол и бибер по вкус

Подготовка:

1. Ставете ги компирите и морковите во тенџере, додадете вода и оставете да зоврие. Гответе додека не омекне, а јајцата сварете ги во друго тенџере.

2. Кога ќе се олади излупете го компирот и исечете го на коцки. Исечете ги и морковите, јајцата, киселите краставички и јаболкта. Уситнете го зачинот.

3. Измешајте ги јогурот, мајонезот и сенфот.

4. Префрлете ги сите состојки во истиот сад и внимателно измешајте додека не се соединат преливот и другите состојки. Доколку е потребно, дополнително зачинете и оставете да се излади.

Пријатно!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi