Лути јајца со печурки: Рецепт за доручек кој ве тера на солзи (радосници)!

24 мај, 2021
62090523-jaja-kajgana

Ако сте уморни од класична кајгана, пробајте појадок на кој не му недостасува вкус и арома. Послужете изматени јајца со тост, а свежо сирење или јогурт ќе послужат како противтежа на пикантноста.

Наместо печурки, можете да користите домати, а гарам масалата добро ќе се вклопи во оваа комбинација на ароми. Можете исто така да ја зајакнете пикантноста со прстофат на чили во прав.

Рецепт за лути јајца:

2 лажици путер
1 млад кромид
1 мала лута пиперка
1 лажичка рендан свеж ѓумбир
1 лажичка ситно сецкан лук
150 гр шампињони
1 лажичка мелен коријандер
1/2 лажиче куркума во прав
4 големи јајца
1 лажичка сок од лимон
сол, бибер

Подготовка:

  1. Испржете го исецканиот млад кромид во маслиново масло, а потоа додадете го изренданиот ѓумбир, ситно сецкан лук, бибер и други зачини. Често мешајте и пржете неколку минути, а потоа додајте ги исчистените исечени печурки.
  2. Кога печурките ќе ја ослободат водата, додадете ги јајцата што претходно сте ги изматиле со вилушка. Пржете, мешајќи, додека јајцата не почнат да се намалуваат, а потоа промешајте го сокот од лимон и послужете веднаш, обилно попрскани со пиперка.