Манчмелоу колач – Врвен десерт, сто пати повкусен од купечкиот

20 август, 2021
Screenshot 2021-08-20 161754

Приближно време за подготовка 60 минути

Состојки:

За кора:

6 жолчки

190 гр шеќер

100 гр брашно

10 гр какао

5 гр прашок за пециво

125 мл ладно млеко

10 гр ванилин шеќер

За фил:

6 белки

250 гр шеќер

За глазура:

150 гр црно чоколадо

1,5 лажица масло

1 лажица масло за тавата

1 лажица брашно за тавата

Подготовка:

Одделете ги жолчките и белките. Изматете ги жолчките со шеќерот. Додадете ванилин шеќер. Додадете млеко. Додадете брашно, прашок за пециво и какао. Измешајте се добро. Намастете и набрашнете ја тавата. Истурете ја смесата во тавата. Печете 20 минути на 180 степени. Додека се пече кората, изматете ги белките со шеќерот во цврста маса. Одделете ја делумно испечената кора од рабовите на тавата со нож. Распределете го филот рамномерно одозгора. Печете уште 20 минути на 180 степени. Се топи темното чоколадо со додавање масло. Исечете ја тортата со нож (отстранете го вишокот фил од рабовите). Посипете со стопеното чоколадо одозгора и оставете да се излади.

На здравје!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi