ПОХОВАНИ ЧОКОЛАДНИ ЈАГОДИ: Десерт од фантазијата на гурманите – наједноставен рецепт за ова ремек-дело!

18 јуни, 2021
323219_shutterstock-1773513263_ff

Состојки:

Јагоди
150 грама чоколадо
200 грама брашно
јајце
сол
100 милилитри млеко
лажичка екстракт од ванила
масло
шеќер во прав

Подготовка:

Растопете го чоколадото на пареа или во микробранова печка. Јагодите ставете ги на стапчињата за ражени, па добро потопете ги во чоколадото.

Повторете сѐ додека не снемате чоколадо, распоредете ги стапчињата со чоколадни јагоди на хартија за печење на рамна чинија и ставете ги во замрзнувач 10-15 минути.

čokoladirane jagode, jagode u čokoladi

Во еден сад измешајте брашно, јајце, малку сол, млеко, екстракт од ванила и измешајте сè добро. Потоа натопете ја чоколадната јагода во оваа смеса и кога ќе го покрие целото овошје, ставете ја во длабоко масло и пржете ја многу кратко додека не добие ситно златна боја. Кога ќе се олади посипете со шеќер во прав, а за уште подобар изглед, натопете го горниот дел од јагодата во чоколадо … Фантазија!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi