Рецепт за француско тесто без јајца од кое можете да направите сè и сешто, од солено до слатко

5 февруари, 2021
dreamstime-m-180432029

Од него можете да направите ролни – празни и полнети, солени или слатки. Пред да печете, можете да ги посипете со сусам, ким, афион … Или фини багети, чоколаден леб …

Состојки:
10 до 12 чаши брашно (200 мл чаша)
4 чаши топла вода
6 лажички шеќер
4 лажички инстант квасец
1 чаша масло
2 многу мали лажички сол

Подготовка:
Измешајте вода, шеќер и квасец и оставете две до три минути. Потоа додадете масло, сол и брашно. Направете тесто, мора да биде влажно, но не лепливо. Оставете го тестото да отстои десетина минути и потоа замесете го. Повторете ја истата постапка 4 до 5 пати.

Од ова тесто можете да подготвите било што и сè, на пример, исечете го на три дела и испечете багет. Ако фрлите коцки од чоколадо, ќе добиете чоколаден леб. Од него можете да направите и ролни – празни или полнети, солени или слатки. Пред да печете, можете да ги посипете со сусам, ким, афион …

Што и да правите, печете на 200 степени од 20 до 30 минути, во зависност од дебелината на тестото, пренесува Атма.

Fotolia