Рецепт за шумадиски печен компир со кајмак и сланина: Гурмански залак кој ќе ве воодушеви!

3 септември, 2021
shutterstock1119626978-830x0

Компирот е едно од оние јадења што, без разлика како го подготвувате, повеќето луѓе сакаат да го јадат. Кога се комбинира со гурмански производи како кајмак, сланина и сирење, ретко кој ќе одбие таков оброк.

Рецептот што го носиме е исклучително популарен во областа Чачак, каде почесто се нарачува во барови отколку што мислевме, и е неприкосновена скара и печење.

Компирите полнети со сланина и крем, а потоа со сирење одозгора што се топи, е вистински деликатес на кој е невозможно да се одолее.

Состојки:

6 големи компири
6 лажици кајмак
200гр месната сланина
200гр кашкавал
сол, бибер, зачини
малку магдонос

Подготовка:

Добро измијте ги компирите, потоа отстранете го капакот од едната страна и извадете ги со лажица. Наредете ги на плех обложен со хартија за печење и сол, додадете зачини од зеленчук и бибер, а потоа покријте ги компирите со алуминиумска фолија. Ставете ја тавата во загреана рерна и печете ги компирите 45 минути на 200 степени.

Додека компирот се пече, исечете ја сланината на мали коцки. Одделете малку сланина и оставете настрана.

По 45 минути, извадете ги компирите од рерната, рамномерно распоредете ги парчињата сланина во секоја и ставете полна лажичка крем врз нив. Вратете ја фолијата, потоа печете уште 15 минути.

Извадете го компирот и ставете го ренданото сирење и преостанатите парчиња сланина над секој богато. Посипете со малку сецкан магдонос и вратете во рерна да се пече се заедно уште 20 минути.

Послужете топло и уживајте во извонредно вкусното јадење.