Едноставна и брза торта од палента и портокал! (РЕЦЕПТ)

1 март, 2021
Kolač-od-palente-i-naranči_Marie-Wasler-4

Искористете ја сезоната на цитруси и неколку достапни домашни портокали за оваа необична, но вкусна торта. Сочно е, подготовката не може да биде поедноставна и може да ја направите кога гостите ќе дојдат во последен момент. Не ви треба многу време или специјални уреди за да го подготвите, и тоа е направено за еден час.

СОСТОЈКИ:

 • 225 гр палента
 • 40 гр бело брашно
 • нотка сол
 • 170 гр шеќер
 • 80 мл маслиново масло
 • 125гр зеленчук јогурт
 • 185 мл растително млеко
 • 1 лажица вкус на ванила
 • Рендана кора од еден портокал
 • Опција: лажичка цимет, 1/2 лажичка кардамон
 • 1/2 лажичка
 • 1/2 лажичка прашок за пециво
 • лажичка сода бикарбона
 • Опција: Еден портокал исечен на тенки прстени

ГЛАЗУРА:

 • 160гр шеќер во прав
 • 4-5 лажици црвен сок од портокал

ПОСТАПКА: Прво, измешајте ги добро сите состојки ОСВЕН прашокот за пециво и сода бикарбоната во една чинија и оставете ги да стојат 30 минути. Во меѓувреме, загрејте ја рерната на 180 степени. По 30 минути измешајте ја сода бикарбоната и прашокот за пециво со смесата. Тавата за торта добро намастете ја и наредете ги портокаловите прстени на дното. Истурете ја смесата со торти врз ролатите. Печете го колачот 30-40 минути.

Бидете сигурни дека тортата е печена: боцнете дрвено стапче или чепкалка за заби во колачот. Ако на стапот не останаа парчиња тесто, тогаш тортата е испечена. Оставете да се излади целосно. Ние ги мешаме состојките за глазура, ова е исто така опционално. Ако сакате поздрава варијанта, тортата ќе биде доволно сочна и без глазура.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi