САРМА НА СУЛТАНОТ: Колач после кој сите ќе ви бараат рецепт!

23 мај, 2021
77026_sultanova-sarma_ls

Време на подготовка: 45 минути, лесно

Состојки:

1л млеко
1 чаша брашно
Густин од 1,5 чаши
2 чаши шеќер
2 полни лажици какао
1 ванилин шеќер
50 гр маргарин
100 гр кокос
100 – 150 мл слатка павлака или 100 гр шлаг

Подготовка:

  1. Измешајте згуснувач, брашно, шеќер, какао, ванилин шеќер и 250 – 300 мл млеко. Остатокот оставете го да зоврие.
  2. Кога млекото ќе зоврие, ставете ја смесата и измешајте.
  3. Во голема тава посипете со кокос и рамномерно распоредете насекаде, протресете ја тавата. Истурете го сварениот „пудинг“ врз кокосот. Истурете насекаде, низ целата тава. Кога ќе го раширите рамномерно, оставете го да се олади насекаде, а потоа ставете го во фрижидер 30 минути.
  4. Изматете ја слатката павлака или шлаг (измешана со кисела вода), а потоа премачкајте ја преку „пудингот“.
  5. Исечете на правоаголни парчиња, а потоа превртете го секое парче. Секоја „сарма“ превртете ја малку повеќе во кокосот под него и посипете со повеќе кокос по желба. Да се ​​чува во фрижидер додека не се сервира или да се сервира веднаш.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi