Се што ви треба се остатоци од ПИРЕ ОД КОМПИРИ: Највкусните ИРСКИ ЌОФТИЊА од 3 состојки!

4 септември, 2021
327111_kuglice-od-pire-krompira-shutterstock-247920649_ff

Ако ви останало пире, направете ги овие ирски ќофтиња кои се ефтини, брзи, економични и ќе бидат вкусен додаток на секое јадење.

Состојки:

2 чаши пире од компири
1 чаша брашно
3 лажици стопен путер или маснотии
додатоци по избор

Подготовка:

Сварете ги компирите и испасирајте ги, па додадете сол и путер. Додадете онолку брашно колку што ви треба за да добиете тесто кое ќе биде компактно, но внимавајте да не е суво.

Расукајте го тестото на набрашнета површина и направете кругови дебели околу 1,5 см. Прободете ги дупките со вилушка и пржете го ова вкусно јадење во тава додека не порумени.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi