СЛАДОЛЕД КОЛАЧ СО МАЛИНИ КОЈ Е ЧИСТО СОВРШЕНСТВО: Се подготвува за само 15 минути, а вкусот е нереален!

25 јуни, 2021
233823_malina_ls

Летото е обележано со сладолед кој се подготвува за само 15 минути.

Потребни состојки:

200 мл слатка павлака

4 лажици грчки јогурт

2 лажици шеќер во прав

1 лажица екстракт од ванила

1 лажица сок од лимон

250 гр малини

100 гр бисквити

50 гр путер

Подготовка:

Иситнете ги бисквитите прво ставајќи го во кесичка со затварач и поминувајќи ги со потежок предмет, по можност со сукало. Во мелените бисквити додадете го стопениот путер и сè добро измешајте. Притиснете ја добиената мешавина во калап или сад обложен со хартија за печење или филм за храна. Прво измешајте ја добро разладената слатка павлака во шлаг, а потоа додадете го грчкиот јогурт и лажица шеќер со лесни движења. Измијте ги малините, исушете ги и превртете ги во преостанатиот шеќер. Лесно гмечете ги, но внимавајте да не добиете каша, туку да ги чувате на парчиња. Со лесни движења промешајте ги во смесата. Наредете го добиениот фил врз основата од бисквити, додадете уште малку малини одозгора и тоа е тоа. Ставете го во замрзнувач најмалку два до пет часа или преку ноќ. Кога го вадите колачот од калапот, прво кратко потопете го дното на садот во топла вода, а потоа извлечете го со лесни движења.

Пријатно!