Teсто што се топи во уста: Направете бургер од палачинки! (РЕЦЕПТ)

23 февруари, 2021
prvo

Бургер од палачинки може да направите многу лесно дома, бидејќи се состои од две палачинки, меѓу кои можете да ставите што сакате. Едноставно – печете палачинки, ставете полнење на едната и покријте со друга палачинка.

Состојки:

4 белки
2 жолчки
1/4 чаша млеко
2 лажички екстракт од ванила
6 лажици брашно
1 лажица прашок за пециво
5 лажици шеќер

Подготовка:

Прво одделете ги белките од жолчките. Ставете го садот во кој се наоѓаат белките во фрижидер 15 минути. Во меѓувреме, додадете ги млекото и ванилата во садот со жолчките, изматете ги со жица, а потоа додадете ги брашното и прашокот за пециво. Мешајте со жица додека не се соедини, но не претерувајте. Мешајтен ги белките додека не станат проѕирно бели. Потоа постепено додавајте шеќер и мешајте. Полека додадете ги белки во смесата со жолчки и нежно промешајте.

Подмачкајте ја тавата, загрејте ја како што е опишано погоре и печете палачинка по палачинка.

Пријатно!