Торта за со кафе: Овошен куглоф со суво грозје (РЕЦЕПТ)

2 мај, 2021
779024cb424a8d50c13a5e7def73b60df2827c36

Велигден е вистинското време за куглоф, кој секој го сака.

Колач од нашите баби кои секогаш го подготвуваа за гостите.

Потребно е:

250 гр путер

200 гр шеќер

ќесичка ванилин шеќер

500 гр меко брашно

ќесичка прашок за пециво

4 јајца

3 лажици рум

2 дл млеко

рендана кора од еден лимон

рендана кора од портокал

100 гр мешано кандирано овошје

50 гр кандирани цреши

100 гр чоколадни трошки

100 гр грубо мелени лешници

50 гр суво грозје

100 гр рендана тиква или морков

Со миксер изматете го путерот со двата вида шеќер, рум и кора од лимон и портокал, додека не стане крем. Додадете едно јајце одеднаш и, кога смесата ќе стане хомогена, наизменично додадете брашно измешано со прашок за пециво и млеко. Во готовата смеса, која треба да биде кремаста и тешко да се оддели од лажицата, измешајте ги кандираните овошја, лешници, чоколадни трошки, суво грозје, 50 гр рендана тиква или моркови и кандирани цреши. Готовата смеса ставете ја со лажица во претходно намастен и набрашнет калап, така што сè ќе се распредели рамномерно, па посипете со остатокот од тиквата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi