ВЕЧЕРА КОЈА ЌЕ ГО СОБЕРЕ СЕМЕЈСТВОТО НА ТРПЕЗА: Данска пита со шампињони и праз!

15 јули, 2021
286359_shutterstock-1055843021_ff

Доколку немате доволно време за обилни оброци и подготовки, оваа вкусна пита ќе ве воодушеви.

Состојки:

Кора – домашна
Маслиново масло
Пакување печурки
Праз
Сол
Бибер
Босилек
3 јајца

Подготовка:

Во тава пропржете кромид и печурки, а потоа додадете босилек и зачини. Во длабок сад измешајте три изматени јајца и готовата смеса. Подмачкајте го плехот за печење и наредете ред кори, ред фил, сè додека имате состојки. На крај, премачкајте со малку маслиново масло и печете 30 минути на 180 степени.

Може да ја јадете питата со свежо кисело млеко или кефир.

Jogurt