Вкусен и брз ручек: Ви донесовме рецепт за печени тестенини што ќе го сака целото семејство

15 февруари, 2021
ручек

Иако се обидувате да му обезбедите на вашето семејство урамнотежена исхрана, сите добро знаеме дека има денови кога едноставно е невозможно да се поминат часови покрај шпоретот.

Во такви ситуации, спасот е брз рецепт што ќе ги задоволи потребите на целото семејство во однос на квантитетот и вкусот.

Нашиот предлог за ручек денес е едноставна, брза и вкусна печена тестенина со пилешко што нема да ви одземе премногу време, а која сигурно ќе ги воодушеви и големите и малите.


Состојки
1 кромид
600 гр пилешки гради
2 пиперки
1 лажица пире од домати
2 чешниња лук
50 мл маслиново масло
500 гр тестенини
300 гр сирење
1 лажичка слатка пиперка
1 лажичка ким
1 лажичка оригано
10 гр магдонос
1 лажичка сол
1 лажичка пиперка

За бешамел:

1 литар млеко
100 гр путер
100 гр брашно
1 лажичка морско оревче во прав


Подготовка

  1. Гответе ги тестенините во топла и солена вода.
  2. Пропржете ситно исечен кромид и лук во подмачкана тава. На парчињата додајте исечена пиперка, а по неколку минути додадете парчиња пилешко, ким, оригано, слатка пиперка, бибер, сол и пире од домати. Промешајте, покријте го со маслиново масло, покријте го и оставете го да врие околу 10 минути.
  3. Додадете ги тестенините во сосот и измешајте сè добро. Пренесете половина од тестенините во огноотпорен сад од 32 x 22 см.
  4. Се топи путерот во тенџере и се додава брашното и млекото двапати. Мешајте додека не се згусне бешамелот и на крај додадете мускавско оревче во прав.
  5. Истурете половина од бешамелот врз тестенините со зеленчук и пилешко и изрендајте го сирењето одозгора.
  6. Додадете ја остатокот од тестенините и истурете ја преостанатата бешамела и повторно изрендајте го сирењето.
  7. Печете ги тестенините во рерна загреана на 190 ° C 25 минути.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi