ВКУСНО ПЕЦИВО СО КАЈМАК! Прсти да излижете! (РЕЦЕПТ)

26 август, 2021
470562_123111_f

Ако сакате пецива, тогаш треба да знаете дека можете лесно да ги направите сами

СОСТОЈКИ:

  • 300 мл млеко
  • 15 гр. свеж квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • 4 лажици маслиново масло
  • 550 гр брашно
  • 3 лажици кајмак
  • сол

ПОДГОТОВКА:

Раскрѓете го квасецот во млако млеко и додадете шеќер. Мешајте. Кога ќе надојде, истурете во длабок сад , додадете малку брашно, маслото и сол.

Додадете брашно за да добиете помеко тесто, месете најмалку 5-6 минути за да дозволите тестото да се „наполни“ во воздух и да стане мазно за да не се лепи за прстите. Покријте да се одмори околу 30-40 минути на собна температура.

Протресете на маса, малку промешајте и одделете 10 парчиња тесто приближно еднакви на малку, процесирајте ги во ваши раце за да формирате топка.

Покријте да се одмори 15 мин. Расукајте го секое топче на масата што е можно потенко и премачкајте го со кајмак. Завиткајте во тенки ролни. Исечете на средината и плетете во плетенка. Се редат на плех и се покриваат да нараснат.

Премачкајте со жолчка и лажица маслиново масло. Посипете со морска сол по желба. Печете на 220 степени околу 20-30 минути.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi