Замесете домашен леб за пет минути, со наједноставниот рецепт кој не може да не успее! (ВИДЕО)

14 јуни, 2021
76b810e8c35de79dacf66c7df6215663c2a0e7ef

Ако ви се допаѓа мирисот и вкусот на вистински домашен леб, ова е вистинскиот рецепт за вас и верувајте ни, ќе биде готов за 5 минути.

СОСТОЈКИ ЗА ДОМАШЕН ЛЕБ

  • 350 мл млака вода
  • 1 ќесичка сув квасец (5g) или 15g свеж
  • 1,5 лажица шеќер
  • 1,5 лажичка сол
  • 30 ml масло
  • 550 гр меко брашно тип 400
  • 1 жолчка од јајце +1 лажица масло

Како да направите домашен леб

Лебот обично се меси од бело или полу-бело брашно.

Измешајте го квасецот и шеќерот во сад со топла вода и оставете ги настрана. Во друг сад, во кој планиравте да го месите лебот, додавате брашно и сол и добро ги мешате.

Потоа ги додавате маслото и квасецот што ги подготвивте претходно. Месете со лажица и оставете го тестото да нарасне. Покријте со фолија, за да се крене побрзо.


Забелешка: секогаш кога ќе го печете тестото, најдобро е да проверите дали е готово со прободување на тестото со тенок нож, а доколку на ножот нема траги од тесто, можете да бидете сигурни дека тестото е печено.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi