ХАРИ И МЕГАН ЈА ЗБОРУВАЛЕ ВИСТИНАТА? Пронајдена документација која сугерира на расизам во палатата, кралското семејство даде изјава

6 јуни, 2021
Screenshot-kraljica-Elizabeta-izvor-Cosmopolitan

Меган Маркл (39), првиот член на кралското семејство од мешаната раса и сопругот принцот Хари неодамна предизвикаа вистински скандал кога јавно зборуваа за расизмот во кралското семејство. Хари тогаш рече дека член на кралското семејство изразил загриженост за бојата на кожата на децата на Мегнан и Хари. Принцот Вилијам одговори на изјавата велејќи дека кралското семејство „во голема мера не е“ расистичко.

Сепак, Гардијан ја поседува досега невидената документација со која се потврдува дека палатата практикувала расистички правила при вработување странци од етнички малцинства и имигранти до 1970-тите. Ова откритие предизвика сомнеж кај британската јавност дека Хари и Меган сепак ја кажуваат вистината.

Имено, главниот финансиски менаџер на кралицата, лорд Трион, им рече на државните службеници дека „не им било практика да назначуваат обоени имигранти или странци на свештенички улоги“, а единствената работа на која можеле да се надеваат во Бакингемската палата е меѓу членовите на службата.

Иако самата кралица Елизабета Втора не вработувала, а со тоа и не правела дискриминација, измените и дополнувањата на Законот кои се обидоа да се борат против дискриминацијата и расизмот не се однесуваа на нејзиното домаќинство. Во спротивно, за прв пат во историјата, би било законски можно да се критикува домаќинството на кралицата. Слично беше и со Законот за сексуална дискриминација од 1975 година.

„Тврдењата засновани на извештај за разговорите пред повеќе од 50 години не треба да служат за извлекување заклучоци за современите настани“, изјави за Си-ен-ен портпарол на кралското семејство, истакнувајќи дека кралското домаќинство го почитува законот за еднаквост во принцип и во пракса.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi