КАКО ДА ВЕДНАШ ОТКРИЕТЕ ЛАГА: Овие 3 знаци покажуваат дека НЕКОЈ ви кажува лага – откриваат психолозите!

21 април, 2021
3 знаци дека некој лаже

Психолозите откриваат – 3 најлесни начини да фатите некој како лаже!

Многу луѓе во вашето опкружување се склони кон лаги, дури и оние „белите“ во кои ја минимизираме вистината или претеруваме со одредени работи. Луѓето кажуваат лаги од различни причини – да се спасат себеси, да ги поштедат чувствата на другите, да го добијат она што го сакаат или да избегнат потенцијално катастрофални последици за себе и за другите. Сепак, луѓето ја ценат искреноста и кога некој ќе се согласи, сметаат дека тоа е одраз на непочитување.

Лагата никогаш не може да биде добра, бидејќи може само да донесе веднаш олеснување, но подоцна се појавуваат токсини со стрела, кои носат уште поголема болка. Вистината секогаш се открива, а лагата е секогаш пречка што може да започне каква било меѓучовечка врска.

Многу е тешко да се открие дали некој ве лаже, дури и ако експертите развиле цела низа знаци што можат да ја детектираат, како што е начинот на зборување или говорот на телото … Сепак, не постои јасен индикатор како „ Носот на Пинокио ​​“што веднаш би можел да открие дали некој ти ја кажува вистината.

Сепак, најновото истражување спроведено на Универзитетот во Портсмут (Англија) од психолозите Алдерт Ври и Симон Истон, покажува дека постојат 3 начини на кои можете да откриете дали соговорникот ве лаже.

Когнитивниот пристап кон откривање лаги ги потенцира следниве 3 техники:

  1. Наметнување на когнитивниот товар

Когнитивниот товар негативно влијае на вниманието и меморијата на лицето, како што се надворешни околности (бучава) или интензивни емоции (страв, лутина …). Лажењето, во врска со кажувањето на вистината, подразбира и поголема концентрација и употреба на менталните ресурси. Ако наметнеме когнитивен товар на поединец, лесно ќе откриеме дали тој навистина кажува лага или вистината.

На пример, натерајте го да изврши друга задача истовремено со комуникацијата со вас или да каже изјава во обратен редослед, или да одржува контакт со очите додека зборувате, и така натаму.

  1. Охрабрување на лицето да каже повеќе

Луѓето кои ја кажуваат вистината ќе ви дадат релевантни информации кога ќе побарате од нив подетално објаснување. Од друга страна, на лице кое ќе каже лага ќе му треба многу повеќе време да излезе со детали, ќе биде полесно да се прават грешки или да се кажат различни детали за настанот во споредба со почетокот на разговорот. Докажана техника за откривање лаги е да побарате детално објаснување за да откриете дали соговорникот ја кажува вистината.

  1. Изненадни прашања

Ако се сомневате дека вашиот соговорник ви кажува лаги, прекинете го со неколку изненадувачки прашања за време на разговорот. Бидете сигурни дека тој не се сомнева од вашите прашања дека мислите дека зборува лага, но оставете го да се однесува како навистина да ве интересира што се случило, сè додека не го фатите како лаже.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris